Zaujímavé fakty o našich autách a šoférovaní

Please enter banners and links.

Vedeli ste, že väčšina šoférov stlmí zvuk na rádiu pri parkovaní, aby sa mohli lepšie sústrediť? A že strávime dva týždne svojho života len pri čakaní na zelenú? Prečítajte si prekvapivé fakty o autách a šoférovaní a nadchnite nimi posádku vášho vozidla, keď budete najbližšie celé minúty hľadať voľné parkovacie miesto alebo trčať v dopravnej zápche.  

Čísla, ktoré nás fascinujú

Či ste šoféri, alebo nie, sú fakty, ktoré jednoducho musia zaujať každého. Z mnohých nám padá sánka. Naše autíčka využívame deň čo deň. Nosia nás do práce, vybavujeme si vďaka nim nákupy, výlety za rodinou či dovolenky, ale sú stránky, po ktorých ich až tak dobre nepoznáme. Určite vás zarazí fakt, že naše autá sú recyklovateľné až z 80 %! Výrobcovia si dávajú záležať na tom, aby sa životné prostredie šetrilo čo najviac. Keď si vezmeme, že také auto sa skladá až z 30 000 dielov, je to veľká pomoc prírode, ak môžu byť niektoré materiály znovu využité na tvorbu niečoho nového. Vedeli ste, že denne sa vyrobí okolo 165 000 automobilov, pričom jedno zo štyroch je vyrobené v Číne? A stále sa kupujú! Niekto nemá auto vôbec, iný potrebuje vymeniť staré za nové. Vďaka bohu za spomínanú možnosť recyklácie! Vtipné je, že zatiaľ čo dnes na cestách vídame skôr autá, v minulosti slúžili najmä pre cyklistov. Nemali by sme to brať ako výzvu, obzvlášť v dobe, keď sú cesty preplnené autami a naša planéta prosí o pomoc?

Údržba auta

Ako sa k svojim autám vodiči správajú? Až 90 % šoférov im počas jazdy zaspieva, zvyšných desať percent klame, že to vôbec nerobí. Viac ako 50 % šoférov umýva svoje autíčko aspoň raz mesačne. To budú zrejme majitelia nových áut, ktorí sa ešte o ne vzorne starajú. 16 % šoférov svoje autá vôbec neumýva (čakajú, kedy sa rozpadnú, aby si tiež mohli kúpiť nové). Počas jazdy vodiči zabijú viac divej zveri, ako sa podarí ukoristiť poľovníkom. Preto je veľmi dôležité reagovať včas a jazdiť na kvalitných pneumatikách, ktoré zvládnu náhle zabrzdenie, mokrý aj klzký povrch i jazdu v zákrutách. Používate pri šoférovaní tempomat? Určite vás prekvapí, že jeho vynálezca vôbec nebol šofér a navyše bol slepý. Mal však osobného šoféra, ktorému to s pedálmi vôbec nešlo, a tak prišiel s myšlienkou tempomatu. Mimochodom, je dokázané, že používanie tempomatu počas jazdy na diaľnici je neekonomické… Toto sú fakty, ktoré nás zabavia, ale nad ktorými sa dá aj vážne zamyslieť.