Zas ten kašlík?

Please enter banners and links.

kašeľ

Práve jeseň je obdobím, kedy na nás baktérie číhajú na každom kroku. Počasie je prajné, pretože vlhkosť vzduchu je väčšia a aj slnečné lúče nehrejú tak silno. Ani my dospelí nevieme, čo si máme na seba obliecť, aby nám počas dňa bolo príjemne, tak čo potom naše deti?

Väčšinou to končí prechladnutím alebo chrípkou

Najlepšie je obliekať deti na vrstvy. To znamená, že ráno okrem trička a svetríka aj kabátik, ktorý si počas dňa môžu vyzliecť, rovnako ako aj mikinu. Keď sa ochladí, je jednoduché si ju iba zase obliecť naspäť. Radšej byť ako „cibuľa“, než sa spotiť a nachladnúť. Hoci otužovanie sa veľmi preferuje, treba poznať hranice. Tie sú u detí trochu iné. Naši drobci znesú vždy o jednu vrstvu viac ako my. Ich regulácia telesnej teploty nie je ešte na takej úrovni ako tá naša.

Predídete mu správnym obliekaním i životosprávou

Okrem správneho odhadu, čo na seba, sú tu ešte aj ďalšie faktory, ktoré napomôžu vyhnúť sa nepríjemnému detskému kašľu. V období, kedy je chorobnosť najvyššia, sa vyhýbajte verejným priestranstvám. Detskému ihrisku, ordináciám i veľkým nákupným centrám. Avšak treba vyzdvihnúť, že pohyb na čerstvom vzduchu v akomkoľvek počasí je pre zdravie veľmi prospešný. Naučte svoje deti nebáť sa dažďových kvapiek či vyštípaným líčkam od mrazu.

Ak už kašlete

Niektorí sa z toho dostanú bez horúčky, no iní sa prvé dni dokážu veru poriadne spotiť a „zničiť“. Horúčka je len znakom, že telo začína bojovať s baktériami a pomaly ich zabíja. Hoci my sa cítime práve v tých chvíľach ako „zbití psi“.

Keď sa vám čokoľvek nepozdáva, navštívte detského lekára. Stále sú ale spôsoby, ktorými sa detský kašeľ dá vyčkať aj doma. Výborné sú sirupy na kašeľ a majte vždy po ruke aj niečo proti horúčke a bolesti. Patríte k vyznávačom skôr prírodnej medicíny? Mamičky nedajú dopustiť na cibuľový sirup, ktorý majú radi takmer všetky deti. Byť chorý neznamená prečkať v posteli, kým to všetko prejde. Doprajte si aspoň na pár minút zdravotné prechádzky, po ktorých sa budete cítiť ako vymenení.

FOTO: pexels.com