Zariaďte si najintímnejšiu miestnosť v dome

Please enter banners and links.

spálňa

Pri zariaďovaní bytu či domu sa snažíme najlepšie využiť celkový priestor. Chceme, aby sa výsledný efekt čo najviac približoval k dokonalosti. Aspoň pre nás. Aj keď pri takých miestnostiach, akou je  napríklad obývačka, chceme, aby sa v nich naša návšteva cítila príjemne, ale aby pôsobila komfortne aj pre nás. 

Miestnosťou, ktorú návšteve len tak neukazujeme, je spálňa. To ale neznamená, že by sme jej pri zariaďovaní nemali venovať dostatočnú pozornosť. Naopak, v tejto miestnosti trávime viac ako tretinu dňa, spíme v nej, a preto by na nás mala pôsobiť upokojujúco a zároveň by mala byť lákavá a lahodiaca nášmu oku.

Príroda vo vašej spálni

Nie každý si potrpí na súčasných trendoch, no to vôbec neprekáža. V móde je totižto všetko, čo sa páči vám. Prírodné motívy, ktorých vplyv vidíme v móde, ale aj iných oblastiach, sa vracajú aj do spální. Prírodné motívy vo forme farieb alebo materiálu, ktoré na vás budú dýchať z nábytku, môžete mať v spálni aj vy.

Zútulnite si spálňu

Trh je doslova presýtený všeličím možným, čím si môžeme zútulniť náš domov. Spálňa nie je výnimkou, doplnkov, ktoré z vašej spálne urobia kráľovstvo, je neúrekom.

Na odpoveď, ako si zariadiť spálňu, neexistuje jednoznačná odpoveď. Pri zariaďovaní totiž pracujete s viacerými premennými, ktoré ovplyvňujú to, do akej miery si môžete zariadiť spálňu podľa vášho gusta. Jednoznačným faktorom ovplyvňujúcim zariaďovanie je priestor. Priestor, do ktorého chcete spálňu „osadiť“. V byte je priestoru spravidla menej ako v dome, to však neznamená, že spálňa stratí na svojej kráse.

Zariaďujete malú spálňu?

Najväčším negatívom v malom byte je určite nedostatok priestoru. Ten však v spálni môžete využiť naozaj elegantne. Zvoliť môžete posteľ s čo najväčším úložným priestorom, a tak pod posteľ uložíte množstvo vecí, ktoré nechcete nechať na očiach. V menších bytoch môžete siahnuť aj po rozkladacej posteli, ktorá sa cez deň tvári ako gauč. Vzdať sa klasickej postele nemusíte, nezaložte si však ňou celú miestnosť. Zvoliť si správny rozmer postele a nábytku môže byť výzva, a nie neuskutočniteľná.

Svetlé farby zväčšia vašu spálňu

Ďalším tipom na „zväčšenie“ malej spálne sú farby. Platí, že svetlá opticky zväčšuje, myslite aj na to. Farba posteľnej bielizne, vankúše či iné doplnky môžu byť čerešničkou na torte. Možno im nechcete venovať toľko pozornosti, no na maličkostiach záleží. Uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

Šatníková skriňa do vašej spálne

Pre dámy je šatník určite jasnou voľbou, ak si zariaďujú spálňu v dome. Šatníkové skrine môžu mať rôznu veľkosť a tvar, tak či onak poslúžia veľmi dobre.

Pri výbere šatníkovej skrine máte na výber buď z hotového šatníka, ktorý zapadne do vašej spálne, alebo si necháte šatníkovú skriňu vyhotoviť na mieru. Hotová skriňa by mala utvárať so zvyškom zariadenia v spálni celok. Nesiahajte po iných materiáloch či farebných vyhotoveniach šatníkovej skrine, prispôsobte ju nábytku, inak môže izba pôsobiť nesúrodo. Šatníková skriňa by nemala v spálni „vyčnievať“, ale ani zavadzať.

Šatníková skriňa, ktorá nezaťaží priestor

Spálňa je najintímnejšia miestnosť v dome, a preto do nej nedávajte šatníkovú skriňu, ktorá zbytočne „zaťaží“ priestor. Aby ste si opticky nezmenšili priestor, vyberte si takú šatníkovú skriňu, ktorá má na dverách zrkadlo, je vyrobená v svetlých odtieňoch a s vysokým leskom. Posuvné dvierka vám tiež ušetria priestor oproti klasickému otváraniu.

To, čo je vo vnútri, je dôležitejšie

Ako šatníková skriňa vyzerá navonok je určite dôležité, pri výbere si však všímajte aj vnútorné usporiadanie skrine. Vešiaky, police, zásuvky, využite šatníkovú skriňu čo najefektívnejšie, aby ste do nej skryli všetky potrebné veci.

Svetlo v spálni dotvára celkovú atmosféru

Celkovú atmosféru v spálni podčiarkne správne zvolené svetlo. Nemalo by byť príliš rušivé, no ani veľmi tlmené, aby vám neskresľovalo napríklad výber vášho oblečenia. Siahnite po takom svetle, ktoré zapadne do vašej spálne. Myslieť preto musíte individuálne na typ spálne a na jej rozmer. Stropné svietidlá sú klasikou, vybrať si ale môžete z moderných a dizajnových kúskov, lustrov, ktoré dokážu spálňu oživiť. Vybrať si môžete jednoduché stropné svetlo alebo zložené z viacerých svetiel.

Správna nočná lampa

Stropné svetlo môžu doplniť nočné lampy na nočných stolíkoch. Stolíky môžu byť pre niektorých prežitkom, a tak siahajú po obľúbených a stále viac využívaných lampách s klipom. Tie vám ušetria priestor a výhodou je určite aj ich uloženie, ktoré je možné takmer kdekoľvek, na kraji postele, dokonca ho viete uložiť aj na garnížu. Ak si ale vyberiete nočnú lampu, vyberajte s tienidlom, aby ste vášho partnera príliš neoslňovali.

Spálňa si vyžaduje vašu pozornosť. Aby ste sa v nej cítili komfortne a pôsobila na vás harmonicky aj po rokoch, záleží na všetkom. Od postele cez nábytok, závesy, vankúše či ostatné doplnky. Všetko toto môže prispieť k tomu, aby ste sa v spálni cítili pohodlne a aby splnila svoj účel.

Reklamný článok