Základná starostlivosť o spotrebiče

Please enter banners and links.

Či máte moderné spotrebiče alebo fungujete so staršími, starať sa treba o oboje. Čistiť pravidelne by ste mali predovšetkým sporák, chladničku, práčku a umývačku riadu. Poradíme vám.

 

Po varení

            Sklokeramickú varnú dosku stačí pretierať prípravkami ktoré sú určené práve na tento povrch. Táto varná doska sa pomerne dobre čistí, podstatné je nenechať špinu usadiť. O čosi prácnejšie je čistenie horákov pri plynových sporákoch. Tie treba vybrať, nechať močiť v teplej vode so saponátom a vydrhnúť. Nezabudnite ich nechať úplne vyschnúť a dôkladne skontrolujte, či sú dané správne.

Rúra sa čistí spravidla saponátom, pripálené časti však netreba nasilu oškrabávať ostrými predmetmi aby sa povrch rúry nepoškodil. Na záver ju poriadne umyte vodou aby nezostali žiadne zvyšky po prostriedku.

 

V chlade

            Na to, aby chladnička chladila potraviny ako má a aby sa zbytočne nezvyšoval jej výkon, treba dodržať pár rád.

Horúce jedlá do chladničky nikdy nevkladajte pretože sa zvyšuje jej spotreba a navyše sa množia aj baktérie (nielen v navarenom jedle ale i v jedle ktoré už v chladničke bolo). Zvonku čistite vlhkou handričkou, zvnútra použite napríklad vodu so sódou bikarbónou alebo jemnejší saponát. Vždy ju vyutierajte úplne dosucha. Mraziaca časť sa čistí, resp. odmrazuje už pri 0,5 cm vrstve ľadu – inak nemrazí správne a navyše sa zvyšuje spotreba.

 

Čisté pranie

            Čistiť by sa mal nielen odtokový filter, ale aj „šuplík“ na prací prášok a aviváže. Zvyšky by sa v tomto priestore nemali hromadiť. Po každom praní nechávajte dvierka pootvorené, nech sa práčka vyvetrá a vyschne. Približne raz sa štyri mesiace pretrite gumené dvierka glycerínom pre dlhšou životnosť. Pre naozaj čistú bielizeň raz za čas zapnite program s najvyššou teplotou aby ste vyčistili bubon od baktérii a iných zvyškov.

 

Umývačka riadu

            Údržba umývačky je asi najjednoduchšia; stačí v spodnej časti čistiť filtre lebo sa tam zvyknú usádzať zvyšky jedál. Občas použite prostriedok určený na čistenie umývačiek riadu.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net