Základná starostlivosť o pneumatiky v zime

Please enter banners and links.

Starostlivosť o pneumatiky vášho automobilu v zimných mesiacoch je kľúčovým faktorom pre bezpečnú a pohodlnú jazdu v náročných podmienkach. Osvojte si tieto zásady a výrazne znížte mieru opotrebovania pneumatík.

Výber vhodných zimných pneumatík

Najdôležitejším krokom je zvoliť si vhodné zimné pneumatiky. Tieto pneumatiky majú špeciálny dezén a zloženie, ktoré zabezpečuje lepšie správanie pneumatík na zasnežených a zamrznutých vozovkách. Väčšina krajín vyžaduje používanie zimných pneumatík v zimnom období, preto sa uistite, že máte pneumatiky, ktoré spĺňajú miestne predpisy. Ak žijete v oblasti s častými snehovými prehánkami či vo vysokohorských oblastiach, zvážte použitie zimných reťazí. Naučte sa, ako ich správne inštalovať a používať, a postarajte sa o bezpečnosť na cestách i svojím zodpovedným prístupom.

Dohliadnite na správne natlakovanie pneumatík

Uistite sa, že sú vaše zimné pneumatiky správne natlakované. Nízke teploty môžu spôsobiť pokles tlaku v pneumatikách, čo potom môže ovplyvniť ich výkon. Tlak v pneumatikách je nutné kontrolovať pravidelne. Dodržiavajte odporúčané hodnoty uvedené v manuáli vášho vozidla a vaša jazda bude pohodlná, šetrná a bezpečná.

Pravidelne kontrolujte dezén vašich zimných pneumatík

Minimálna hĺbka dezénu je určená zákonom a nemala by klesnúť pod 4 mm. Pneumatiky s nedostatočným dezénom strácajú trakciu a sú menej bezpečné na zasnežených cestách. Keď spozorujete na pneumatikách praskliny či iné poškodenia, je nutné sa poobzerať po nových.

Vyváženie a nastavenie podvozku

Uistite sa, že vaše zimné pneumatiky sú správne vyvážené a že je podvozok vozidla správne nastavený. Zlé vyváženie môže spôsobiť vibrácie počas jazdy a nepravidelné opotrebenie pneumatík.

Čistenie a údržba pneumatík

Pravidelne čistite vaše zimné pneumatiky. Odstránenie soli, blata a iných nečistôt z pneumatík a diskov môže predĺžiť ich životnosť. Ak budete z času na čas obmieňať pneumatiky prednej a zadnej nápravy, zabezpečíte ich rovnomerné opotrebenie. I takto sa dá postarať o lepšiu stabilitu vozidla a predĺženie životnosti pneumatík.

Jazdite bezpečne

Aj s najlepšími zimnými pneumatikami je dôležité prispôsobiť svoju jazdu zimným podmienkam. Zvýšte odstup medzi vozidlami, znížte rýchlosť, a ak budete musieť brzdiť, robte to opatrne a s predstihom. Zimné podmienky môžu byť náročné, a preto je dôležité starať sa o zimné pneumatiky tak, aby si zachovali pôvodné vlastnosti.