Zakladáme skalku

Please enter banners and links.

Skalka je upravená časť záhrady, ktorá nám má pripomínať pobyt niekde na horách alebo vo voľnej prírode. Má pôsobiť prirodzeným dojmom a upútať každú generáciu bez ohľadu na ročné obdobie.

 

Skalka nie len pred domom

Nie je to len o kope kameňov a kamienkov. Ide o vkusnú kombináciu všetkého, čo sa vám páči, čo kvitne na jar, v lete a čo skvele vyzerá aj na jeseň, keď príroda hýri farbami a stromy zhadzujú svoje lístie. Skalka vás poteší aj v zime, keď si príroda chystá sily na ďalšiu jar. Jednoducho, vždy má čo ukázať. Niekto sa ňou pýši hneď pri bráne, iný si rád necháva svoj kus prírody pre seba a skalku umiestni na miesto, kde si ju užije v súkromí.

 

Príprava pôdy

Chceli by ste si založiť skalku? Teraz určite premýšľate, kam s ňou. Je to jednoduché – predsa tam, kde je dostatok svetla, ale zato nie natoľko, aby sa rastlinky hneď spálili. Najmä v lete, keď sú horúčavy aj niekoľko týždňov po sebe. Takže vyberáme chránené miesto na vašom pozemku, kde sa rastliny budú tešiť zo slnka, ale kde sa vedia aj schovať pre silným vetrom a iným nepriaznivým počasím. Rozmyslíme si, aká má byť skalka veľká, priestor ohraničíme a pripravíme pôdu na výsadbu, t. j. zbavíme buriny alebo trávy. Pripravené by sme mali mať aj kamene, skaly, okrasné kamene a štrk, prípadne mulčovaciu kôru, ktoré finálny efekt ešte viac posilnia.

 

Výber rastlín

Je len na vás, ktorým smerom sa budete uberať a aká je vaša predstava. Či chcete mať skalku, ktorá vás bude tešiť svojou krásou po celý rok, alebo takú, v ktorej hlavnú úlohu zohrajú kvitnúce kvety. Môžete mať aj takú, ktorá naozaj bude pripomínať vresovisko a prirodzenú krásu horskej krajiny.

Najideálnejšie rastliny do skaliek sú napr: arábka, trávnička prímorská, kosmatec, fakľovka, flox, machovička šidlovitá, klinček slzičkový, skalné ruže, lomikameň Arendsov, rozchodníky, ale aj paprade, bylinky, hosty, trávy, cibuľoviny, zakrpatené druhy ihličnanov ako stromčeky, tak aj rôzne ihličnany v tvare gulí a pod., vresy, borovice kosodreviny… Rozhodne je z čoho vyberať, no dôležité hlavne je, aby sa skalka páčila vám. Je jedno, či sleduje nové módne trendy, podstatné je, že z nej budete mať radosť.

FOTO: pexels.com