Zakázané potraviny pre psov a mačky

Please enter banners and links.

Dostali ste domáceho miláčika na Vianoce alebo ho máte ešte len v pláne? Potom by ste mali vedieť čo mu za žiadnych okolností nemáte zo svojho jedla dávať, pretože nie všetky pochúťky môže konzumovať aj štvornohý miláčik.

 

Cibuľa, cesnak

         Vy si môžete dopriať cesnakové placky a cibuľku na krajci chleba, ale svoju mačku a psa tým nekŕmte pretože oboje útočí na červené krvinky, čo vedie postupom času k anémii a poklesu hmotnosti zvieratka. U mačiek navyše táto zelenina dráždi najmä žalúdok.

Zákaz platí pre všetky formy úprav – varenú, sušenú, surovú či inak upravenú cibuľu a cesnak.

 

Kysnuté cesto, alkohol

         Akokoľvek divoká a odviazaná party s priateľmi u vás doma nesmie skončiť tým, že ponúknete alkohol aj svojmu psovi alebo kocúrovi. Etanol v alkohole spôsobuje vážne poškodenie centrálnej nervovej sústavy psa. Nakoľko sa táto tekutina vstrebáva rýchlo treba okamžite volať veterinára alebo ísť so zvieraťom na veterinu.

Prekvapivo rovnaké účinky má kysnuté cesto lebo aj ono obsahuje istú dávku etanolu.

 

Kofeín, makadamové orechy

         Ďalšie dve potraviny, ktoré pes a mačka nesmú, sú makadamové orechy a kofeín. Práve tento druh orechov vyvoláva opuchy (vonkajšie/vnútorné), bolesti kĺbov a vracanie.

Kofeín zas v menšom množstve spôsobuje nepokoj, triašku, rýchle dýchanie a búšenie srdca. Pozor: pre mačky je väčšia dávka kofeínu smrteľná!

 

Čokoláda

         O tom, že čokoláda je prakticky jedom pre psov, ste už iste počuli. Je to spôsobené látkou teobromín ktorá silne poškodzuje pľúca, obličky, srdce a nervový systém predovšetkým psa, a to nenávratne! Čokoláda vo veľkom množstve vedie k smrti. Zakázaná je teda každá čokoláda vrátane krémov, zmrzlín a iných pochúťok s príchuťou čokolády.

 

Olivy a hrozno     

         Ovocie a zelenina sú v jedálnom lístku zvierat vždy otázne, no vyhnúť sa treba aj hroznu a olivám. Hrozno je jedovaté pre svoje zloženie – ničí obličky už aj pri zjedení malého množstva. V prípade mačiek nie sú prospešné olivy, ktoré nie sú vhodné kvôli vysokému obsahu soli.

 

Umelé sladidlá

         Aspartam, xylitol a iné umelé sladidlá používané v mnohých jedlách nerobia psom a mačkám dobrotu lebo stimulujú organizmus k vylučovaniu inzulínu, čím sa ťažko poškodzuje pečeň.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net