Záhrada počas dovolenky

Please enter banners and links.

Kufre sú pobalené, zájazd vyplatení, všetko je vybavené. Avšak stále vás máta jeden veľký problém – ako vašu dovolenku zvládne a prežije vaša záhrada? Najmä vo veľkých teplách je dobré myslieť dopredu aj na ňu. Ako a čo zariadiť ešte predtým, než sa vyberiete na týždeň preč z domu?

 

Suseda či príbuzní

Otázku čo so záhradou počas dovolenky rieši každý, kto má dom. Nezáleží na tom, či pestujete široké spektrum ovocia a zeleniny, alebo len kvety a trávu. Každá rastlinka si vyžaduje starostlivosť aj vtedy, keď dlhodobo nie ste doma. Spoliehať sa na počasie, že predsa len zaprší, nemusí vždy vyjsť, preto mnohokrát dávame kľúče od domu a záhrady niekomu tretiemu. V ideálnom prípade nám so záhradou počas dovolenky pomôže rodinný príbuzný, inokedy ochotný sused. Ideálne na tomto riešení je, že viete, koho si púšťate do domu a môžete mu veriť.

V ďalšom prípade, ak na to máte, sa vám o záhradu počas neprítomnosti postará záhradník. Okrem zalievania určite dá pozor aj na veľkosť trávi, zastrihávanie živých plotov a vôbec všetkého, čo by ste si inak po návrate z dovolenky našli rozbujnené a neskrotené.

 

Zavlažovacie systémy

Najčastejším riešením sú však inteligentné zavlažovacie systémy. Ušetria kopu času, väčšinou ich využívame aj keď sme doma a čo je najlepšie, stačí na nich nastaviť časovač a vaša záhrada bude zaliata každý podvečer aj bez toho, aby ste museli byť doma. Nevýhodou je, že ak v priebehu dňa napršalo, prípadne prší, mechanizmus väčšiny závlahových systémov to nedokáže rozoznať a záhradu poleje automaticky aj tak. Navyše ak počas vašej neprítomnosti príde k nejakej technickej chybe na systéme, môžete sa z dovolenky vrátiť nepríjemne prekvapení. Jedine, ak predsa len máte známeho, ktorý po pár dňoch príde skontrolovať, či zavlažovací systém pracuje tak, ako má.

 

Domáca pomoc

Zavlažovací systém nechcete kupovať, záhradníka nemáte, susedovi kľúče nezveríte, ani keby čo bolo a dovolenka predo dvermi? Skúste si pomôcť sami. Rovnako, ako pri izbových rastlinách si môžeme vyrobiť dômyselné zavlažovacie minisystémy na princípe zrezanej fľaše. Samozrejme sa musíme zmieriť s tým, že na trávnik nám takýto nápad nepomôže, ale ak máte strach o kvety či planty zeleniny, jednoduchý trik s fľašou s urezaným dnom, ktorú strčíme do zeme blízkosti koreňa, istotne zaberie. Keď vám fľaša nie je dostatočne estetická, na rovnakom princípe fungujú aj keramické nádobky v tvare slimáka, trpaslíka, kvetinky a podobne. Do zásobníka sa len naleje dostatočne množstvo vody a zem si vytiahne toľko, koľko potrebuje. Pred naplnením je však dobré zem poriadne zaliať. Na dlhé dovolenky síce takýto domáci zavlažovací systém stačiť nebude, ale za tých pár dní sa záhradným kvetom nestane nič.

 

V konečnom dôsledku sa ale z dovolenky vždy vraciame s obavami, v akom stave našu záhradu nájdeme. Pokiaľ máme spoľahlivých známych a aj trochu šťastia, nič zlé nás čakať nebude.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net