Zabráňte zdravotným ťažkostiam, ktoré môžu byť spôsobené sedavým zamestnaním

Please enter banners and links.

Tretinu z celého dňa strávime v práci a preto nie je divu, že naše povolanie ovplyvňuje nielen kvalitu nášho osobného života, ale aj kvalitu nášho zdravia.

s-bolestou-chrtba-pomoze-spravny-matracPracovný režim sa neustále dookola opakuje, najčastejšie päť dní v týždni, osem hodín denne. Nebolo by preto vhodné sa na chvíľu zamyslieť a povedať si, či náš pracovný režim nejako negatívne neovplyvňuje náš zdravotný stav?

 

“Ani sa nepohnem” alebo strasti a pasce sedavého zamestnania

Od asistentky, úradníčky, cez programátora až po riaditeľa, konateľa a nespočet ďalších povolaní majú všetci títo ľudia jednu spoločnú vec. Áno, správne…stoličku.

Už výber samotnej stoličky samozrejme plní veľmi dôležitú úlohu. Každý z vás sa otočte a pozrite sa na čom práve teraz sedíte. Je to “profi” kancelárske kreslo alebo stará “rozhrkaná” stolička s podsedákom? Samozrejme, na pojem “zdravé sedenie” zabudnite, vážne neexistuje. Nezabúdajte na to, že pri sedení sú vaše medzistavcové platničky neustále stláčané a chrbát sa nachádza v neprirodzenom uhle. Obstaraním napríklad ergonomickej stoličky alebo ďalších zdravotných pomôcok môžete následky zdĺhavého sedenia zmierniť a predísť tak problémom bolesti chrbtaopuchy-noh-nie-su-nicim-prijemnym

Druhým veľmi dôležitým a pre mnoho ľudí veľmi neobľúbeným aspektom je pohyb. Že sa po práci každý deň ponáhľate na tréning? Alebo obdeň bežíte na cvičenie? Gratulujeme! Vy sa pravdepodobne s problémami s chrbticou v lekárskej starostlivosti ocitnete za veľmi dlhú dobu, ak vôbec.

Ale čo ľudia, ktorí celú pracovnú dobu presedia, prídu domov a jediné, čo urobia, je to, že sa opäť posadia do kresla alebo si rovno ľahnú na pohovku? Títo ľudia si stelú na veľký zdravotný problém. Máte domáceho maznáčika? Vezmite ho na minimálne hodinovú prechádzku! Psíkovi urobíte obrovskú radosť a sebe len a len prospejete. Že psíka nemáte? Choďte sa prejsť s partnerom či s kamarátom a neseďte opäť zbytočne v kaviarni či inom podniku. Skúste si tiež napríklad vyhradiť aspoň 20 minút počas dňa a zacvičiť si niekoľko cvikov zameraných na chrbát.

眠る女性Tak ako tretinu dňa strávime v práci, rovnako tretinu dňa strávime v posteli, preto je veľmi dôležitým faktorom aj kvalitný spánok, ktorý ovplyvňuje váš matrac. Správnym výberom matraca môžete tiež predísť bolestiam chrbta. Nepodceňte jeho výber!

Mnoho ľudí by zrejme nenapadlo spájať sedavé zamestnanie s ťažkosťami opuchov nôh, ale aj tieto problémy sú veľmi časté. Problémy dolných končatín sú spôsobené striedavým dlhým sedením a státím, nevhodnou obuvou či obezitou. Opuchy sú spôsobené tým, že žily nie sú schopné v dostatočne rýchlom tempe odvádzať krv späť do srdca a dochádza tak k nahromadeniu telesných tekutín v okolitých tkanivách.

Veľmi dôležitá je totiž aj poloha dolných končatín počas spánku. Obrovským pomocníkom je špeciálny polohovateľný rošt. Vďaka jeho možnostiam si tak môžete napríklad zvýšiť polohu v oblasti dolných končatín a tým zabezpečiť rýchlejší odtok krvi.

Ak sú však vaše zdravotné problémy závažné či chronického rázu, neváhajte v tomto prípade vyhľadať pomoc lekára.

Reklamný článok