Zabehajte si

Please enter banners and links.

Nie je žiadnym tajomstvom, že beh zlepšuje náladu a formuje postavu. Ak sa mu budete venovať pravidelne a dlhodobo je viac než isté, že zo seba zhodíte kilá navyše. Krajší deň dokáže vyčarovať aj dlhšia prechádzka, jazda na korčuliach, bicykel alebo joga v prírode.

 

Prečo beh?

Beh je považovaný za jeden z najzdravších športov a dôvodov pre toto označenie je hneď niekoľko. Pohyb tohto druhu posilňuje srdce a pľúca, pomáha predchádzať infarktu (pretože si nervozitu vyventilujete pohybom), a obehový systém vďaka nemu účinnejšie rozvádza okysličenú krv do celého organizmu. Ženy, ktoré pravidelne behajú, majú vynikajúcu kondíciu. Treba spomenúť aj fakt, že beh posilňuje kosti; osteoporóza postihuje ženy až 7× častejšie než mužov, takže behanie je skutočne prospešné.

 

Štíhlejšie a šťastnejšie

Počas behu sa do tela vyplavujú endorfíny (hormóny šťastia), ktoré odháňajú pochmúrne myšlienky. Preto ak nemáte náladu, niečo vám nevyšlo ako ste si plánovali alebo len máte chuť niekam vypadnúť, zabehajte si. Vyčaríte si tak úsmev na tvári.

Stacionárny bicykel či iné domáce cvičebné pomôcky nikdy nenahradia obyčajný beh alebo korčuľovanie. Popri čerstvom vzduchu už po jednom zabehnutom kilometri spálite cca 100 kalórii.

 

Pred samotným behom

Skôr ako sa vrhnete zdolávať chodníčky myslite na prípravu. Dobre sa ponaťahujte a rozcvičte aby vaše telo nedostalo šok, a to najmä v prípade, že ešte len začínate. Vyberte si správnu obuv – ideálne sú bežecké tenisky obvykle označené etiketou „running“. Na začiatku sa poprechádzajte alebo striedajte beh s chôdzou, neskôr sa môžete pustiť už iba do samotného behu. Ak sa dá hľadajte radšej parky alebo lesné chodníčky kvôli čistejšiemu vzduchu.

 

Najčastejšie chyby

Chybou je priveľa jesť pred alebo po behu či dokonca úplné vynechanie raňajok/desiaty/olovrantu pretože telo spomalí spaľovanie a vaša námaha pôjde nazmar. Nezabúdajte piť dostatok tekutín – pokojne sa zastavte a „dotankujte“ z fľaše potrebné množstvo najlepšie čistej vody alebo nesýtenej minerálky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net