Vyznáte sa v orechoch?

Please enter banners and links.

Orechy sa pestujú v rôznych kútoch našej planéty. Sú nielen chutné, ale aj zdravé, takže by na našich tanieroch rozhodne nemali chýbať. Poznáte všetky druhy?

 

Vlašské orechy

         Ich domovinou sú Himaláje, dnes sa však pestujú v celom miernom pásme. Obsahujú napríklad vitamíny A, B, C, K a E. Z minerálnych látok zahŕňajú draslík, fosfor, vápnik, mangán, zinok či horčík. Zároveň v nich nájdete prospešné omega-3 mastné kyseliny.

Znižujú cholesterol, nášmu telu dodávajú energiu, dokážu stimulovať mozog a nervovú sústavu.

 

Pistácie

         Pôvod pistácii dodnes nie je úplne jasný, pravdepodobne sa začali pestovať v Perzii, čo je územie dnešného Iránu. Niektoré pramene ich však spomínajú aj v Pakistane alebo v Indii. Z vitamínov obsahujú najmä B (B1, B2, B3, B5, B6, B9) a vitamín C. Z minerálov napríklad fosfor, draslík, železo alebo aj vápnik. Nájdete v nich aj betakarotén, fytosteroly a luteín.

Bojujú proti stresu a vysokému krvnému tlaku, znižujú riziko rakoviny a údajne dvíhajú chuť do jedla.

 

Lieskové orechy

         Plody liesky obyčajnej začali pestovať Turci a dodnes sú ich najväčšími svetovými producentmi. Obsahujú vitamíny A, B, E, K, C a z minerálov napríklad fosfor, horčík, vápnik či draslík.

Lieskové orechy sú dobré proti únave a fyzickému vyčerpaniu, pomôžu aj pri srdcových ochoreniach. Podporujú vývoj svalstva a zlepšujú pamäť.

 

Arašidy

         Pôvod týchto orechov siaha do oblasti Strednej a Južnej Ameriky, jedlé odrody sa však podarilo vypestovať až v devätnástom storočí. Nájdete v nich viaceré minerály a vitamíny vrátane olejových kyselín.

Podporujú spaľovanie tukov, rast svalovej hmoty, ochraňujú zuby pred kazovosťou a pomáhajú pri liečbe viacerých kožných ochorení.

 

Makadamové orechy

         Domovom makadamových orechov je Austrália, kde tvorili odjakživa jedálny lístok tamojších domorodcov. Sú bohaté na vitamín E, selén, železo a nenasýtené mastné kyseliny. Telu vedia dodať energiu, stimulujú nervovú sústavu, spevňujú kosti a pôsobia antibakteriálne.

 

Mandle

         Mandle sa pestujú predovšetkým v Ázii, severnej Afrike a ďalej všade tam, kde je stredomorská klíma. Získavajú sa dva druhy mandlí – horké a sladké. Sú zdrojom vitamínov B a E, bielkovín, vlákniny a viacerých minerálnych látok.

Znižujú krvný tlak, cholesterol v krvi a minimalizujú ochorenia srdca.

 

Kokosové orechy

         Kokosové palmy by ste kedysi našli len v juhovýchodnej Ázii, dnes sú súčasťou celej tropickej oblasti a ozdobou viacerých destinácií. Ich jadro obsahuje napríklad vitamíny B, C a množstvo minerálnych látok. V kokosovej vode sú zastúpené bielkoviny, minerálny a vitamíny.

Kokosové orechy pomôžu pri bolestiach kostí a svalov, podporujú zdravý rast vlasov, posilňujú nechty. Olej z kokosu regeneruje pokožku, kokosová voda spoľahlivo tlmí žalúdočné problémy.

 

Pekanové orechy

         Domovskou krajinou je Mexiko a južná časť USA. Sú zdrojom vitamínov B, C, K a E, z minerálnych látok obsahujú napríklad mangán, zinok, železo a horčík. Chránia nás pred tvorbou žlčových kameňov, potláčajú Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobou.

 

Píniové orechy

         Píniové orechy pochádzajú pôvodom z okolia Stredozemného mora. Sú bohaté na biologické proteíny, kyselinu linolovú, vitamíny E, C, A, B, K a minerálne látky.

Tlmia depresie, stres, znižujú cholesterol, podporujú nervové tkanivo a pomáhajú spaľovať tuky.

 

 

Kešu

         Pôvod majú v Karibskej oblasti, postupne sa neskôr rozšírili aj do Indie a na východ Afriky kde sú dodnes gastronomickou špecialitou. Nájdete v nich vitamíny (B, C, E), mnohé minerálne látky (sodík, horčík, vápnik, mangán, železo), jód, selén a omega-3 mastné kyseliny.

Znižujú cholesterol a krvný tlak, eliminujú tráviace problémy, zlepšujú kvalitu vlasov a pokožky.

 

Para orechy

         Para orechy u nás nie sú až tak rozšírené, no sú veľmi chutné a rovnako ako ostatné druhy i veľmi zdravé. Pochádzajú z tropickej oblasti Brazílie a sú bohaté napríklad aj na selén, fosfor, horčík alebo draslík. Obsahujú vitamíny B, C, E.

Podporujú imunitný systém, rast kostí a zubov. Pomáhajú pri zdravom vývoji svalstva a nervov, zabezpečujú hormonálnu vyváženosť.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net