Vypadávajú vám vlasy?

Please enter banners and links.

Takmer každá z nás aspoň raz za život musí bojovať s vypadávajúcimi vlasmi. Problém príde vždy nečakane a spôsobí nemilé prekvapenie. Plná kefa vlasov, vo vani, vlasy sú všade – na vankúši, po celom dome a kade-tade po podlahe. Zhrozené si v panike pomyslíme: „ Už si nebudem toľko farbiť vlasy.“ Ale problém je ukrytý úplne inde…

 

Zmena prostredia, stres, hormóny

Všimnite si, že problémy s vypadávaním vlasov nastávajú obvykle vtedy, keď sa vášho života zhostí stres rôzneho druhu. Rôzneho preto, že pre človeka môže byť stresujúce aj tešiť sa na vlastnú svadbu, či utekať na spoj mestskej hromadnej dopravy. Nejde len o priveľa povinností, ktoré si často nosíme z práce domov. Následne pokračujeme s prácami okolo domácnosti, čo spôsobuje len ďalšie a ďalšie nazhromažďovanie stresu a zlých nálad. Vlasy nepadajú len starším ľuďom. Možno ostanete prekvapení, že „ochorenie“ postretne aj mladé ženy vo veku od 18 – 45 rokov. Teda aj tie školopovinné, ktoré v čase skúškového obdobia musia navštíviť dermatológa, keď nechcú prísť o svoje krásne hrivy.

 

Gény oboch rodičov

Obaja rodičia sú zodpovední za genetickú informáciu ohľadom vypadávania vlasov. Ani menštruácia, ani pričasté farbenie či kulmovanie vlasov nespôsobuje ich stratu. Sú to mýty.  Keď niečo nie je v poriadku s telom, ukáže to aj naša pokožka hlavy. Užívanie niektorých druhov liekov či tehotenstvo síce zapríčinia ich vypadávanie, avšak časom sa stav vráti do normálu a vlasy začnú znova husto rásť. Ach, tie hormóny!

 

Pozor na poruchu štítnej žľazy

Menopauza, ale aj nesprávne fungovanie štítnej žľazy, sú príčinou zmien týkajúcich sa vypadávaniu vlasov a ich kvality. Neváhajte s návštevou lekára, akonáhle spozorujete, že problém neustupuje, ba priam naopak – stupňuje sa. Vhodnými liekmi či liečbou by sa všetko malo vrátiť behom pol roka do normálu.

 

Odborníci radia

Keď chcete mať krásne, zdravé a husté vlasy, ktoré nevypadávajú ( resp. vypadávajú v norme), mali by ste zaradiť do svojho jedálnička veľa červeného mäsa, ovocia, vitamínu C, magnézia, zinku, esenciálnych mastných kyselín a aminokyselín a taktiež nezabúdajte prijímať dostatok tekutín. Niektorí odborníci vyhlasujú, že vlasy vypadávajú aj v dôsledku zlej kvality vody, či v dôsledku prijímania nekvalitnej stravy, ktorá už dnes – povedzme si na rovinu – so zdravím nemá už nič spoločné.

FOTO: pexels.com