Výmena staršej za mladšiu

Please enter banners and links.

Príbehov s touto tematikou nie je málo. Muži čoraz častejšie opúšťajú svoje manželky kvôli omnoho mladším milenkám a spoločnosť to vníma už ako samozrejmosť. Žeby išlo o krízu stredného veku?

Pátranie po príčine

Podľa niektorých psychológov poznáme 3 hlavné dôvody odchodu muža za mladšou ženou:

  1. Príležitosť zažiť po mnohých rokoch opäť niečo nové. Cíti sa byť ešte stále atraktívny, občas s ním na ulici zaflirtuje mladá slečna čím mu pohladká sebavedomie, a navyše dnes je už aj finančne zabezpečený. Čo mu teda bráni v tom aby sa nezabavil?
  2. Starnúci muž verzus mladý duch. Má síce už svoj vek, celkom spokojné manželstvo a nejaký ten rôčik navyše, ale jeho myseľ sa ešte stále cíti byť svieža, mladá, a tak sa nehodlá doma odpísať pri pozeraní televízie s nohami v papučiach a vnúčaťom na kolene. Jednoducho ho to neláka. Nuda.
  3. Prirodzená mužská sexualita. Tento tretí bod by aj vás určite spontánne napadol. Mužov predsa poznáme – sú to lovci a ich sexualita im našepkáva, aby túžili objavovať viacero žien. Naraz.

Druhý dych alebo kríza stredného veku

Táto fáza prichádza v živote muža medzi 40. a 50. rokom. Muž sa v tomto veku dostane v podstate do polovice svojho života, a tak začína bilancovať čo dokázal a čo by ho ešte malo čakať. U mnohých tak prichádza nespokojnosť s tým, čo ešte neurobili a rozhodnú sa to zmeniť.

Samozrejme, nie každý muž zákonite „skočí“ do postele mladšej ženy. Niektorí si nájdu nové koníčky, kúpia si konečne vytúženú motorku, zmenia profesiu alebo prerobia dom nanovo. Ale niektorí si zatúžia všetko znova zopakovať, ale tentoraz s novou ženou po boku.

Tridsiatničky vtedy a teraz

Kedysi sa ženy vydávali bežne už ako 19 ročné a zakladali si rodiny s prvými láskami. Aj keď potom nadšenie u niektorých opadlo, predsa len sa snažili zostať spolu a pomôcť si. Rozvod pripadal do úvahy až keď boli deti dospelé. Posledné roky je však spoločnosť viditeľne iná.

Dnešné ženy majú nespočetne veľa možností cestovať, vzdelávať sa, dvíhať si sebavedomie a tráviť čas zábavou. Mnohé sú dokonca už aj finančne samostatné. Rozhodne teda nezostávame sedieť doma pri krbe a variť večeru.

Všetko sa modernizuje, mení, a tak aj niektorí muži majú chuť vymeniť spolu s technikou aj svoju ženu. Tridsiatničky predsa vyzerajú oveľa lepšie než pred niekoľkými rokmi a pôsobia veľmi atraktívne. Nemajú pred sebou kočík a snubný prsteň budete taktiež márne hľadať rovnako ako prvé vrásky. Všetko je dokonalé a voňavé. Ktorý sa hriešne neobzrie?

Bolo by predsa absurdné aby muž vymenil svoju staršiu manželku za inú v jej veku. Vy by ste vymenili staršie auto za iné, rovnako staré? Je teda úplne logické, že ak má prebehnúť výmena, tak náhradníčkou bude mladšia.

Treba dodať, že muži a ženy majú rozličné „výpočty“ na výber partnera:

–      ženy: môj viek + niečo naviac,

–      muži: 18 + niečo naviac.

Aký postoj treba zaujať?

V takejto situácii sa ženy môžu zachovať iba dvojako – buď odídu alebo zostanú. Podľa psychologičky L. Janáčkovej sa ženy rozhodujú buď o svojho manžela zabojovať, alebo počkať čo sa z jeho mileneckého pomeru vykľuje. Rozhodne by sme nemali jeho neveru ticho trpieť a naoko prehliadať, pretože nech si celý život akokoľvek často opakujeme, že monogamia neexistuje, nevera nás vždy bolestne zasiahne a naruší rokmi vybudovanú dôveru.

Nedá sa všeobecne definovať čo by mala žena v tejto situácii urobiť, ale je dobré zhodnotiť celé manželstvo. Popremýšľajte nad svojím podielom viny, nad tým či ste ochotná byť s ním iba pre spoločné deti. Riešením môže byť aj separácia – muž sa od rodiny odsťahuje akoby sa rozviedol. Asi pol roka žije s milenkou, deti vidí podobne ako po rozvode a samozrejmosťou je jeho finančné prispievanie. O tejto veľmi efektívnej metóde svedčia výsledky; 8 z 10 mužov sa vráti k manželke lebo zistia, čo môžu stratiť.

Na záver napíšem jeden výrok od neznámeho mužského autora, ktorý som kdesi náhodne nedávno prečítala. „Prvá manželka je pre muža vždy tou najlepšou, ale on to zistí až pri tretej.“

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: Ambro