Vyliečte si traumy z detstva

Please enter banners and links.

traumy z detstva

Každý z nás má v sebe zakódované určité vzorce správania sa. Naši rodičia, ktorí tiež majú v sebe vzorce správania od svojich rodičov a tí od svojich, atď., a takto by sa dalo pokračovať ešte dlho. Dá sa tiež povedať, že deti nesú karmy svojich rodičov a je iba na nás, ako sa k tomu postavíme. Či budú robiť tie isté chyby ako my alebo sa poučíme a budeme ich viesť tou správnou cestou.

V každom z nás drieme vnútorné dieťa

Chápme to tak, že všetky krivdy a boliestky z detstva si nosíme v sebe dodnes. Samozrejme za predpokladu, že sme sa s tým ešte nenaučili pracovať. Nepríjemné zážitky, ktoré naše podvedomie zaznamenalo a nespracovalo, sa v nás ukladajú ako bloky. Najčastejšie sú to udalosti, ktoré prežívame do našich siedmych rokov života. Vtedy totiž nasávame najviac informácií. Deti využívajú na poznávanie a učenie najmä svoje zmyslové orgány a vnemy. Učia sa pomocou svojich očí, uší a toho, čo vidia vôkol seba.

Najväčším vzorom sú pre nich rodičia, rodina a najbližší kamaráti. Okolie, v ktorom sa najčastejšie zdržiavajú. Ak sú obklopení láskou, pozornosťou a sú pochopení, dostávajú do života balíček hodnôt, ktorý im nikdy nikto nevezme.

Nie je pozornosť ako pozornosť

Výraz pozornosť sa dá chápať ako maximálna starostlivosť a neustále napomínanie, čo sa smie a čo nie. Čo je „údajne“ správne a nastavovanie akýchsi hraníc. O tom je výchova. Slovo, ktoré radi používame v akejkoľvek súvislosti. Bránime sa: „Moje deti sú predsa vychované.“. Otázka znie: sú vychované, alebo dirigované? Pravá pozornosť je LÁSKA. Pýtajte sa na skutočné potreby a pocity svojich detí.

Skrytý plač vnútorného dieťaťa

Sú to najmä naše strachy, ktoré sa prejavujú ako nízka forma sebavedomia, malá sebaláska, pocity, že sme neschopní, že sa nám nič nepodarí. V hlave nám „hučia“ vety našej mamy, ako nám v detstve povedala, že vždy všetko iba pokazíme a nič si nezaslúžime.

Tieto zdanlivo neškodné vety si prenášame do celej našej budúcnosti a či chceme  či nie, my im veríme. A keď sa nám niečo nepodarí, iba si spomenieme na našu mamu a povieme si, veď mala pravdu. Deti uveria všetkému, čo im poviete. Vážte preto každé svoje slovo.

Samoliečba

Odpustite a zabudnite. Nič z toho, čo vám bolo povedané, nie je pravda. Neverte tomu. Ste dokonalí. Múdri. Šikovní. Zaslúžite si všetko. Ste milovaní a viete milovať. Dokážete všetko, čo si zaumienite.

Venujte pozornosť svojim pocitom a prestaňte sa už toľko kritizovať. Žite podľa vlastných predstáv a prestaňte konať podľa toho, čo chcú od vás iní a čo sa od vás očakáva. Iba tak vyliečite v sebe to svoje vnútorné plačúce dieťa a začnú sa vám plniť sny.

FOTO: pexels.com