Vyhnite sa otlakom od topánok

Please enter banners and links.

Denno-denne sa niekam presúvame, utekáme na autobus, nakupujeme. Každá z nás minimálne raz trpela otlakmi od topánok. Vysoké či nízke, žabky či balerínky, kožené či textilné – môžu nám nečakane urobiť zbytočné starosti. Väčšinou sa to týka nových topánok, avšak aj tie raz musíme obuť na nohy, napriek tomu, že nás niekde tlačia.

 

Skúšajte dôkladne

Asi každá ste už zažili situáciu, že ste doslova skočili ku krásnym lodičkám za ešte krajšiu cenu. Dokonca mali vaše číslo! O racionálnych úvahách a dôkladnom skúšaní v takej situácii môžeme hovoriť len málokedy. Chcete ich, budete ich mať a ostatné sa nejako vyrieši.  A tak teraz máte doma obuv, ktorá sa vám zarezáva do nohy pri každom kroku… Nič sa nedeje, väčšina topánok (okrem tenisiek a ortopedických šľapiek) sa určitý čas prispôsobuje nohe nového majiteľa. Pri skúšaní urobte zopár krokov v oboch topánkach a vnímajte, či vám sadli alebo sú nenositeľné. To, že cítite tlak v malíčku alebo päte, neznamená, že ich musíte prenechať tej šopaholičke, čo už striehne za regálom. Ak cítite tlak na mnohých miestach a chodí sa vám v nich veľmi ťažko, nechajte ich radšej tak.

 

Predtým, než ich vytiahnete na ulicu

Jedinečným tipom, ktorého sa držím, je zaobstarať si obyčajný natočený leukoplast v rolke. Naozaj sa zíde mať ho pri sebe. Nerozmýšľajte ani sekundu, ak si obúvate topánky, ktoré vám zatiaľ nestihli dohrýzť nohy, ale už si na vás brúsia zuby. Oblepiť zdravú kožu a večer leukoplast zlepiť je príjemnejšia záležitosť, než týždeň ošetrovať hnisavé pľuzgiere a chodiť v teniskách. Pľuzgier vzniká pod najvrchnejšou najtenšou vrstvou kože a leukoplast zabráni treniu a odieraniu tejto vrstvy. Síce nevyzerá príliš elegantne, no neskôr ho už potrebovať nebudete.

 

Ďalšie tipy, ktoré môžete otestovať

Dočítala som sa na rôznych fórach, že na roztiahnutie topánok je potrebné nosiť v nich po dome mokrú hrubú ponožku. Vyskúšať to môžete, ale mokrá ponožka neznie veľmi šetrne voči topánke. Iné radia špeciálne nálepky na vnútornú stranu päty topánky. Vyskúšala som niečo podobné, no tlačiť neprestali. Spreje na rozťahovanie topánok znejú tiež zaujímavo, no keď sa nad tým zamyslíme, taký sprej roztiahne asi len topánku z pravej kože (ak ju vôbec roztiahne), a to je nám v dnešnej „dobe syntetickej“ nanič. Ak máte lepšie skúsenosti, som rada, že také výrobky nie sú na trhu zbytočne. Na záver dodávam malé upozornenie: nekupujte menšie ani väčšie topánky. Kupujte vždy veľkosť, ktorá vám vyhovuje. Niekedy sa číslovania mierne rozlišujú, ale vždy dajte na svoj pocit. Nevypchávajte predok vatou a netlačte svoju nohu štyridsiatku do tridsať osmičky. Šírka obuvi sa prispôsobí, no dĺžka nikdy.

Napísala: Verena

FOTO: freedigitalphotos.net