Výchova detí z Francúzska

Please enter banners and links.

O životnom štýle Francúzov sa toho hovorí veľa. Dámy sú štíhle, milujú parfumy a rady sa nechávajú zvádzať. Ich vzťahy sú často temperamentné a plné prekvapení. Ich výchova nie je prísna, ale benevolentná. To je pravdepodobne dôvod prečo ich deti menej rebelujú, poradia si často aj samé a vážia si svojich rodičov viac ako tie naše.

 

Namiesto karhaní pochvala

         Vy si to nepamätáte, ale máte na rováši množstvo huncútstiev. Možno ste svojej starej mame rozbili drahú vázu alebo pokreslili všetky steny až na úroveň kam sa dalo perom dostať. Vaše dieťa nie je iné – hrá sa, vystrája a chce spoznávať svet. Ak čosi zlé vyvedie okamžite reagujete karhaním a vravíte aké je zlé a neposlušné. Zle!

Vaša ratolesť nie je zlá, zlá je vec ktorá sa stala. A to je obrovský rozdiel. Zamerajte sa na to čo sa stalo a vysvetlite, že sa to robiť nemá, je to zlé a viac by sa to už nemalo opakovať. Tak to robia rodičia vo Francúzsku a ich deti počas návštevy spokojne vysedia alebo sa hrajú bez toho aby behali po celom byte. Jednoducho ich rodia naučili čo sa robiť nemá. Okrem toho sa vyvádzanie detí delí na malé prehrešky ktoré rodičom ani nestoja za reč, vôbec nie sú riešené ani napomínané.

 

Slušnosť

         Chceme, aby naše deti vedeli pozdraviť a poďakovať, no pri výchove na to zabúdame. Potom vo vyššom veku šomreme aké máme nevychované decká čo si nič nevážia. Chyba ale bola v nás, rodičoch.

Francúzske deti už v škôlke vychovávateľkám poďakujú a neváhajú o pomoc pekne poprosiť. Je to dôsledok skorej výchovy orientovanej na slušnosť. Odmala sa deťom vštepuje základná výchova – pozdrav ktorý je prejavom rešpektovania ľudskej bytosti, poďakovanie ako znak úcty a poprosenie lebo nič v živote nie je samozrejmosť. To deti vedie do sveta dospelých kde sú tieto slovíčka samozrejmosťou.

 

Nenahraditeľná sloboda

         Vaše dieťa vie pekne pozdraviť, je sebavedomé a pozná svoje postavenie. Teraz dospieva a potrebuje svoj vlastný priestor na realizáciu. Chybou slovenských rodičov je obmedzovanie a kontrolovanie. Ustavičné zákazy, domáce väzenia a prehnané kontroly pubertiaka vedú k rebelovaniu. Vzdorovanie je prirodzenou reakciou – aj vy by ste tak reagovali.

Pubertou dieťa dospieva, je samostatné, formuje sa a dobre vie čo chce. Ak mu jednu cestu zakážete nájde si stovku ďalších spôsobov ako vám klamať a predsa len ísť tam kam chcelo. Deti sú s dávkou slobody vyrovnanejšie, šťastnejšie a viac ocenia takýto prístup od rodičov. Dovolením ukážete, že si uvedomujete dospievanie svojho vlastného dieťaťa a ono si to bude vážiť. Najviac nenávidení sú práve netolerantní rodičia.

 

Predstavenie reality

         Detský svet by mal zostať zachovaný tak ako ho poznáme. Ale prehnané predstavy o dobre nie sú najlepším nápadom. Dieťa potom nepozná nástrahy a netuší, že v živote niekedy zlo vyhráva nad dobrom a treba sa mať na pozore. Francúzske rozprávania o princeznách a obroch nekončia len dobre lebo dieťaťu treba vysvetliť aj tú druhú stránku. Inak zostane zakríknuté a nepresadí sa, čo by bola veľká škoda. Nestrašte večer hororovými scénami, ale povedzte rozprávku ktorá nemala práve ukážkový koniec. Takto to predsa chodí.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net