Vyberáte maznáčika pre dieťa?

Please enter banners and links.

Keďže zvieratko kupujete pre dieťa musíte si uvedomiť, že značná časť starostlivosti zostane aj tak na pleciach rodičom. Váš potomok totiž nebude šoférovať auto na veterinu, nebude kupovať krmivo a nebude mať chuť umývať výkaly. Okrem toho sa zvieratko stane členom rodiny, a preto v žiadnom prípade nesmie skončiť na ulici.

 

Do troch rokov

            Ak sa dieťa narodilo do domácnosti so zvieraťom, napríklad so psom, podľa odborníkov bude neskôr menej náchylné na alergie a malo by mať vypestovanú lepšiu imunitu. Psíka od dieťaťa netreba separovať, práve naopak – zvyknú sa spolu hrať a dokonale dopĺňať.

Pokiaľ plánujete v tomto období zvieratko ešte len kúpiť myslite na to, že šteniatka a mačiatka sú hravé a mohli by to pri hre s dieťaťom prehnať. Do troch rokov sa kúpa šteniatka neodporúča, ale ak už zvieratko v rodine máte vôbec nie je nutné izolovať ratolesť od chlpatého miláčika.

 

Do desiatich rokov

            Ideálne sú menšie zvieratká ako škrečky, zajace, papagáje alebo potkany. Ide o zvieratká, ktoré vyžadujú menej starostlivosti a dá sa s nimi celkom dobre maznať. Dieťa sa môže učiť zodpovednosti tak, že bude zvieratku meniť vodu, pomôže pri čistení a dosype krmivo.

 

Do pätnástich rokov

Dieťa je v tomto veku dosť vyspelé na to, aby mohlo vlastniť psa, mačku alebo plaza. Určite však budete musieť niekedy pomôcť aj vy, takže s tým treba opäť počítať vopred. Netreba sa báť ani exotických zvierat, sú krásne a pre dieťa lákavé.

 

Výhody a nevýhody

            Pes je nespochybniteľne najlepším priateľom človeka, je s ním zábava a ak vyrastá s deťmi je ich najlepším spoločníkom. Môže byť vynikajúcim terapeutom a dokáže odohnať stres. Vyžaduje však pozornosť, vychádzky a financie na pravidelné návštevy veterinára.

Rybičky sú vynikajúcim doplnkom z hľadiska estetiky a deti často lákajú farby rybičiek, no treba svojmu potomkovi vysvetliť, že s rybičkou sa nepomazná. Akvárium treba pravidelne zveľaďovať a čistiť.

Plazy sú populárne a atraktívne nielen pre deti. Ide o čosi nezvyčajné v domácnosti a s viacerými sa dá pomaznať. Na druhej strane treba okrem čistenia terária mať na pamäti aj fakt, že poniektoré druhy môžu byť kŕmené len živou potravou.

Zajace a ostatné hlodavce vedia byť príjemnými spoločníkmi. Sú spravidla menej náročné na chov a kŕmenie, ale niektoré môžu s radosťou hrýzť káble alebo prsty dieťaťa. Je tiež nutné terárium pravidelne čistiť aby sa predišlo zápachu.

Veľké papagáje sú vždy lákavé a fascinujúce, najmä ak ich viete naučiť rozprávať. Papagáj bude nádhernou okrasou vo vašom príbytku a zároveň dobrým spoločníkom. Pri kúpe ale myslite na to, že žijú dlho a ich cena je vysoká. Pozor – niektorí chovatelia dostali od svojich operencov ochorenie s názvom psitakóza.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net