Vyberáte bicykel?

Please enter banners and links.

Jar je v plnom prúde a mnohí rodičia práve v tomto období vyberajú pre svoje dieťa nový, alebo možno aj prvý bicykel. Oproti minulým rokom ich kvalita údajne postupne stúpa, no i napriek tomu nájdeme v obchodoch viaceré nekvalitné kusy. Pri výbere preto myslite nielen na svoju peňaženku. Bezpečnosť by mala byť rozhodne prioritou.

 

Nakupujte s dieťaťom

            Dieťa vyberá, rodič platí. Inak by to pri bicykloch ani nemalo byť. Ideálny bicykel pre svoju ratolesť vyberiete jedine tak, že si naň sadne a prejde kúsok po obchode aby sa zistilo, či všetko drží na svojom mieste a je pre dieťa bezpečný. Každá dobrá predajňa vám pár okruhov dovolí, takže bez obáv vyberajte svedomito. Nákup s dieťaťom by v tomto prípade mal byť samozrejmosťou.

Rodič si musí všímať viacero funkčných prvkov akými sú napríklad brzdy, sedadlo či kvalita samotnej konštrukcie. Bicykel predsa bude musieť uniesť celú váhu vášho dieťaťa nehovoriac o kúskoch ktoré s ním budú stvárané.

Pri skúšobnej jazde je taktiež podstatné všimnúť si, či sa pedále pri zatáčaní nedotýkajú zeme a ak áno, bicykel rozhodne nebude vhodný pretože by si dieťa mohlo nohu udierať o obrubník alebo iné vyvýšené miesta. Rovnako je to znak, že je stabilita značne ohrozená a o rovnováhe sa pri takomto bicykli nedá ani hovoriť.

 

Zamerajte sa hlavne na…

  • …brzdy. Brzdová páka má byť dieťaťu pri rukách tak, aby bez problémov mohlo kedykoľvek v prípade potreby zabrzdiť bez načahovania či presúvania rúk z rukoväte. Skrátka – musí sa dobre a jednoducho ovládať rukami. Preto si dieťa skúša bicykel samo pre vlastné pohodlie.
  • …pomocné kolieska. Zo začiatku sú pomocné kolieska nevyhnutnosťou, ich úlohou je poskytovať dieťaťu oporu pri prvých pokusoch na bicykli. Mali by byť pevne upevnené nech hravo zvládnu zatáčky a vyššiu rýchlosť.
  • …reťaz. Tá je zakrytá aby sa predišlo napríklad zamotaniu šnúrok do nej či zatiahnutiu o nohavice. Bez krytu by nemala byť.
  • …rukoväť. Základnou vlastnosťou je, aby bola pevná, nesmie sa koniec posúvať alebo vyvliecť. Uvedomte si, že dieťa sa za ňu drží počas celej doby bicyklovania. Vzhľadom na to by taktiež mala byť pohodlná pre detské rúčky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net