Všetko o pitnom režime

Please enter banners and links.

Voda tvorí dve tretiny nášho tela čo znamená, že má pre nás zásadný význam. Vydáme zo seba každý deň veľa vody a tak ju treba doplňovať aby organizmus vedel správne pracovať. Vďaka tekutinám funguje naša látková výmena, zabraňujú prehriatiu a odvádzajú z tela pri trávení škodliviny.

Vhodné nápoje

Nápoje by sme mali vyberať svedomito lebo predstavujú pre telo nielen zdroj vody, ale poskytujú aj látky, ktoré obsahujú. Základom sú, samozrejme, nealkoholické nápoje ako napríklad dojčenské, stolné alebo slabo mineralizované vody.

Dôležitý je najmä vyvážený obsah minerálov. Nesýtené vody by mali byť z minerálok najobľúbenejšie, pretože sýtené vody obsahujú oxid uhličitý – ten potláča pocit smädu a vy tak máte dojem, že ste sa napili dostatok vody pričom by si telo ešte pýtalo ďalší pohár.

Pitný režim dopĺňajte ovocnými, bylinkovými alebo zelenými čajmi. Chutné sú aj riedené prírodné ovocné alebo zeleninové šťavy.

Minerálky…

O nich boli vedené už mnohé diskusie: sú vhodné, ale len v malom množstve. Striedanie minerálok neškodí, pokojne ich kombinujte. Majte však na pamäti, že najlepšie je dopriať si maximálne 2 šálky minerálky za deň. Najvhodnejšie sú tie so zvýšeným obsahom horčíka, toho má telo nedostatok.

Vôbec sa neodporúčajú minerálky s vysokým obsahom sodíka. Ten totiž spôsobuje zadržiavanie vody v medzibunkovom priestore. Následne na to sa zaťaží krvný obeh, objavia sa opuchy a ochorenia srdca. A aby toho nebolo málo posledné štúdiá ukazujú, že sodík má na svedomí aj celulitídu.

Nevhodné nápoje

O nevhodných nápojoch ste už zaiste niečo počuli. Do tejto skupiny patria vody s vysokým obsahom cukru, ďalej umelé sladidlá a kofeín. Telo sa pri nich odvodňuje, zvyšuje sa pocit smädu a majú navyše aj zlý účinok na zubnú sklovinu. Niektoré druhy umelých sladidiel sú podľa expertov škodlivé, v niektorých prípadoch až karcinogénne. Všimli ste si niekedy vekové obmedzenie na minerálkach? Aj za to môžu práve umelé sladidlá – negatívne pôsobia na psychiku a správanie detí.

Nedopujte sa chladenými nápojmi; najmä v letnom období môžu spôsobiť teplotný šok. Telo o tekutiny oberá aj káva, silný čierny čaj a alkoholické nápoje.

Šumivé nápoje by nemali vôbec konzumovať deti a tehotné ženy. Kyselina fosforečná v nich obsiahnutá viaže vápnik z kostí, zubov, nechtov a vlasov. Takýto úbytok vedie k osteoporóze.

Maximálna a minimálna hranica

Vo všeobecnosti nám stačí prijať 2 až 3 litre nealkoholických nápojov. Presné množstvo je však individuálne, závisí od veku, telesnej hmotnosti, prostredia v ktorom sa človek nachádza, pohlavia a stravovania.

Absolútne minimum prijatých tekutín je stanovené na 1,5 litra. Toľko je podľa lekárov najmenší výdaj tekutín telom. Kontrolou moču vieme jednoducho zistiť, či pijeme málo. Ak je moč tmavý dotankujte tekutiny.

Nepite nárazovo veľa tekutín, napríklad 5 litrov za relatívne krátky čas. V dutinách sa môže nahromadiť voda čo bude viesť k prevodneniu organizmu. Zaťaží sa srdce aj obličky.

Zvýšenie príjmu tekutín

Príjem vody zvýšte ak ste na slnku, v klimatizovanej miestnosti alebo v miestnosti s ústredným kúrením, v čase choroby sprevádzanej horúčkami, pri dojčení, počas redukčných diét a pri zvýšenej fyzickej námahe.

Málo vody = veľké problémy

Dlhodobý nedostatok tekutín spôsobuje celý rad nemalých problémov, napríklad únavu, bolesť hlavy, nevoľnosť, podráždenosť, nesústredenosť, poškodenie obličiek, zápchu, zvýšený krvný tlak a močové infekcie.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Darren Robertson