Vreckové pre dieťa

Please enter banners and links.

Rozhodli ste sa, že svojmu dieťaťu chcete dávať vreckové aby sa naučilo samo hospodáriť s peniazmi. Odkedy je však vhodný vek na vlastné peniaze, ako vysvetliť hodnotu peňazí a koľko dávať? Alebo dávať peniaze iba vtedy, keď ich vaša ratolesť pýta?

 

Vreckové ako odmena za pomoc?

         Najprv by ste mali zabudnúť na to, že ste chceli platiť dieťaťu za pomoc v domácnosti. Vysypanie smetia, umytie riadu či vysávanie sú bežné činnosti s ktorými dieťa má pomáhať zadarmo. Domácnosť predsa nie je biznis. Vaša ratolesť si rýchlo zvykne na tento systém a môže sa potom ľahko stať, že bude čakať peniaze vždy a bez nich nepomôže. To sa vám veru nebude páčiť…

 

Hodnota peňazí

         Skôr ako dieťa dostane do rúk vlastné peniaze musí poznať hodnotu peňazí. Tie totiž (bohužiaľ) nechodia na váš účet zadarmo a ani vám ich nikto (opäť bohužiaľ) nehádže len tak do schránky. Treba s nimi hospodáriť a tiež istú čiastku postupne šetriť.

Najlepšie je dávať deťom peniaze keď už rozumejú číslam, brali ich v škole a poznajú hodnotu, ktorú im má predavačka vydať. Spočiatku začnite malou, skôr symbolickou sumou ako napríklad 2 € za týždeň. Mince budú mať výchovný charakter – dieťa ľahšie odčíta výdavok v potravinách, môže si väčšiu usporenú sumu našetriť a potom zameniť u vás za „papierovku“, alebo len tak hádzať do prasiatka.

Aj napriek tomu, že dieťa eviduje existenciu peňazí keď vidí rodičov v obchodoch platiť, predsa len ukážte čo sa dá za koľko eur kúpiť. Váš potomok tak bude mať lepší prehľad aj o veľkosti vlastných úspor.

 

Správny vek

         Vreckové by ste dieťaťu mali dávať od desiatich rokov – sú to už veľkí štvrtáci alebo piataci na základnej škole, takže základnú matematiku už dosť dobre ovládajú. Ak by ste začali s peniazmi skôr vaše dieťa ešte nemusí byť dosť dobre pripravené a je dosť pravdepodobné, že ich jednoducho patrične neocení. A naopak, pokiaľ dáte prvé peniaze svojej dcére alebo synovi okolo pätnástky je viac než isté, že ich nerozumie minie lebo konečne má vlastné a môže si kupovať za svoje.

 

Výška vreckového

         Na záver treba spomenúť výšku vreckového. Nemala by byť privysoká, ale ani prinízka. V zásade platí, že každý rodič dáva svojmu dieťaťu peniaze podľa vlastných možností a vlastného uváženia. Niektorí dávajú mesačne 20 eur, iní 10, a pod.

Myslite na to, že s vreckovým nebudú nikdy obe strany spokojné – deťom príde vreckové nízke, rodičom privysoké. Ak však máte pocit, že svojmu dieťaťu dávate dosť a ono aj tak pýta viac vysvetlite mu, že nič v domácnosti nie je iba tak, bez poplatku. Objasnite účty za byt, elektrinu, paušál a v neposlednom rade nezabudnite ani na fakt, že internet v detskej izbe je tiež platený. Z vrecka rodičov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net