Vitrína do jedálne je srdcom domova

Please enter banners and links.

Už stáročia je súčasťou našich životov. Prispôsobuje sa štýlom a podlieha módnym trendom. Vitrína do jedálne. Už dávno neslúži len na uskladnenie kuchynského riadu. Prekročila prah jedálne a stala sa dominantným prvkom zariadenia nejednej modernej domácnosti. Výber je bohatý. Aké vitríny dnes vládnu svetu? Pozrime sa na to spolu.

Vitrína do jedálne v našich domácnostiach

Viete, kedy sa objavila prvá vitrína? Nie? Ani my sme to nezistili. Vitríny tu boli stále. Boli ste na prehliadke niektorého hradu či zámku? Čo vám padlo do oka ako prvé? Mohutná vitrína či príborník. Boli súčasťou kráľovských hradov a zámkov, aj chudobných obydlí. Vitrína pomáhala udržať prehľad a poriadok v kuchyni. 

Na čo je vitrína (nielen) do jedálne určená?

Do vitríny ľudia ukladajú veci, ktoré pre nich majú citový význam. Darčeky, zberateľské predmety, spomienky, rodinné poklady. Vitrína vás reprezentuje. Čo v nej máte uložené vy? Sadu tanierov, ktorá sa dedí z generácie na generáciu? Fotografie pripomínajúce dôležité životné udalosti? Darčeky od detí? 

Máte zbierku pohárov, autíčok, stojanov na vajíčka či iných predmetov? Pochváľte sa. V sklenenej vitríne nájde svoje miesto. Nezabudnite, že vo vitríne s podsvietením bude každý kúsok viditeľnejší a svetlo dotvorí správnu atmosféru.

Vitríny včera a dnes

V minulosti boli vitríny bežnou súčasťou nábytku a ich hlavnou úlohou bolo chrániť vystavené predmety (sada krištáľových pohárov, polievkové sady, príbory) pred prachom. Neskôr sa z domácností na chvíľu vytratili. Dnes znovu patria medzi dizajnérske kúsky a tvoria dominantný prvok nejednej kuchyne či jedálne.

Presklená, drevená, z masívu. S osvetlením alebo bez. Moderná alebo v retro štýle, ktorá pripomína príborník z kuchyne starej mamy. Je len na vás, akú si vyberiete.

Chcete sklo, ale nechcete, aby všetci videli, čo sa v nej skrýva? Mliečne dobre vyzerá, nevidieť na ňom každý odtlačok prsta a zahaľuje to, čo má ostať pred zvedavými pohľadmi návštevy skryté. Drevo a sklo je ideálnou kombináciou. Celosklenená vitrína s podsvietením otvorí každý priestor a vynikne v nej všetko, čo do nej uložíte.

Umiestnenie je dôležité. Nechajte ju vyniknúť

Predtým, ako si vitrínu (nielen) do jedálne vyberiete, poriadne si rozmyslite, akú funkciu bude plniť. Iná vitrína sa hodí na odkladanie pohárov a iná na drobnosti, ktoré si prinesiete z každej dovolenky. Myslite na to, že vitrína v miestnosti nebude sama. Vyberte vhodný materiál, veľkosť a celkovú úpravu, aby vynikla a súčasne dotvorila celkový ráz miestnosti, do ktorej ju umiestnite.

Prepojte vitrínou obývačku s kuchyňou. Jeden kus nábytku sa stane súčasťou kuchyne a obývačky zároveň. Každá izba vďaka nej dostane iný rozmer a opticky ju zväčší.

Vysoké jednodverové vitríny dodajú miestnosti elegantný nádych a dokonale v nich vynikne každá sada pohárov. Dvoj a viacdverové sú praktické a ponúkajú veľa priestoru na využitie. 

Skriňová alebo na zavesenie

Potrebujete ušetriť miesto? Stavte na vitríny na zavesenie. Využite ťažko prístupné rohy a vitrínu umiestnite tam. Aj ten najmenší priestor sa počíta. Keď ho viete správne využiť. 

Hľadáte niečo luxusnejšie? Vyberte si vitrínu s možnosťou chladenia a nastavenia vlhkosti vzduchu. Uskladnite v nej vzácne knihy alebo sa pochváľte zbierkou vín z každého miesta, ktoré ste navštívili. 

Funkčnosť a dizajn v jednom

Vyberte si vitrínu, ktorá splní vaše očakávania. Poriadne si ju rozvrhnite. Nebudete ju meniť každý rok. Čo všetko do nej chcete uložiť? Máte na ňu dostatok miesta? Prepojte dizajn s funkčnosťou. Do hornej, často presklenej, časti uložte veci, ktoré každý deň nepotrebujete. Knihy, darčeky, sošky. Poháre a taniere, ktoré vyberáte denne, dajte do stredu. Aby sa vám s nimi ľahko manipulovalo. V dolnej (drevenej) časti nechajte skryté svoje tajomstvá. Nikto ich tam neuvidí.

Starajte sa o ňu. Vráti vám to

O vitríny sa dobre starajte. Môžete mať najkrajšiu vitrínu na svete, ale so šmuhami a odtlačkami prstov si jej výnimočnosť nikto nevšimne. Leštenie skla nepatrí medzi vaše obľúbené činnosti? Žiadny problém. Na mliečnom skle ich nebude tak vidieť. Celodrevená vitrína toľko pozornosti nevyžaduje. Výber materiálu a starostlivosť oň si ujasnite ešte skôr, ako do vitríny investujete. Nepokazte šmuhami celkový dojem a návštevu neohúrite len jej obsahom. 

Vitrína, ktorú využijete nielen doma

Kde sa s celosklenenou vitrínou stretávate najčastejšie? Krásne vystavené koláče sa vďaka jej priestoru a svetlu predávajú samé. Nie, v hlave sa vám nekrúti. Všetko je v poriadku. Vitrína sa otáča. Aby ste si koláče pozreli z každej strany. Ktorý sa vám páči najviac? Cheesecake či klasika v podobe karamelového veterníka? Vitrína vám zákusky pekne odprezentuje, výber je len na vás. 

Inšpirovali sme vás? Vitrína nájde uplatnenie v každej domácnosti. Aj tej vašej.