Vianočná ruža

Please enter banners and links.

Čoraz viac domácností si Vianoce spestruje nielen tradičným stromčekom, ale aj populárnou vianočnou ružou. Jej botanický názov je prýštec najkrajší, latinský názov
a pôvodne pochádza z Mexika a Strednej Ameriky; tam vyrastá až do výšky štyroch metrov. V Európe sa začala šľachtiť na rôzne druhy odrôd, získala rozličné odtiene a veľkosti. Zaujímavé je, že kedysi slúžila ako zdroj červeného farbiva pre textílie.

 

Kam s vianočnou ružou?

         Keďže pochádza z tropických oblastí vyžaduje konštantnú teplotu a vysokú vlhkosť vzduchu. Ideálna je miestnosť s teplotou osemnásť až dvadsať stupňov s dostatkom svetla ale nie priameho slnka. Ak jej začnú opadávať listy alebo chytia žltkastú farbu znamená to len jediné – má málo svetla. Pri suchom vzduchu ju zas zvyknú napádať roztoče čo znamená, že ju netreba položiť k radiátoru.

Vianočná ruža by sa mala zalievať pravidelne vlažnou vodou a nie je na škodu listy občas pretrieť navlhčenou handričkou.

 

Pestovanie po sviatkoch

         Po odkvitnutí by sa mala premiestniť na chladnejšie miesto kde bude asi tak pätnásť až šestnásť stupňov. Nezabudnite obmedziť zálievku. Po pár mesiacoch ju vyberte z črepníka, zrežte asi tak desať centimetrov a presaďte do novej hliny. Potom by mala byť presunutá do teplejšej miestnosti v ktorej bude približne devätnásť stupňov. Začnite opäť s pravidelnou zálievkou, doprajte jej svetlo a občasné hnojenie. Od mája môže byť pokojne vonku, od októbra ju presuňte do interiéru kde sa pomaly prispôsobí izbovým podmienkam.

Ak má kvitnúť úspešne rozkvitnúť aj ďalšie Vianoce je nutné asi štyri týždne pred sviatkami (začiatok adventu) obmedziť prísun svetla. Postačí, ak ju necháte na nejakých desať hodín v tmavej miestnosti, alebo aspoň na tmavšom mieste.

 

Výber a kúpa

         Zdravá vianočná ruža má rovnomerne sfarbené listy spoza ktorých vykúkajú puky (buď s nádychom do zelenej farby alebo už kvitnúce v žltkastej farbe). Nakoľko jej vadí mráz a priveľká zima je vhod priniesť ju domov autom, príp. ju aspoň zabaľte do hrubšieho papiera aby sa neznehodnotila.

 

Najčastejšie spôsoby dekorácie

         V kvetináči ju nie je nutné nijako dekorovať, bude krásna sama o sebe kamkoľvek ju postavíte. Narezané kvety môžete vkusne skombinovať s ihličím, šiškami alebo inými vianočnými ozdobami. Hodí sa aj do adventného venca alebo na vianočný stôl ako súčasť stolovania.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com