Viac horka – viac flirtu?

Please enter banners and links.

Teplé slnečné dni prinášajú so sebou nielen prepotené tričká, ale aj prievan do vzťahov, ktorý býva miestami katastrofálny. V zime je človek relatívne pokojný. Tak je to aj so vzťahmi. Nehovorím o „vrodených“ donchuanoch a kurtizánkach, ktoré si život užívajú plnými dúškami celý rok.  Nejde  teda len o istú dobu v roku, v ktorej na základe prírody v človeku vzniká aj väčšia túžba plodiť (jar a leto), ale o celoročnej náruživosti vo vzťahu nebyť, skákať z jednej vzťahovej roviny do inej (niekedy aj homosexuálnej roviny kvôli experimentovaniu). O čo teda ide? Niekto si vysvetľuje svoju erotickú dráždivosť po svojom. Zväčša sa u týchto ľudí objavujú výroky typu: „Som raz taký/á a čo!“ To je v poriadku, lenže ak netrpia obe strany za správanie jedného z partnerov!  Škodou sa situácia stáva  vtedy, keď je vo vzťahu jeden z partnerov, ktorému takéto „vyčíňanie“ očividne prekáža a dopláca naň emocionálne nielkoľkonásobne viacej, ako ten, ktorý zhrešil. Je teda jedno, či je človek viac náchylný k podrazom na jar či v lete, toto by človeka nemalo ospravedlňovať. Alebo áno?

Túto otázku som si položila ako skutočný problém v súvislosti s počasím, ktoré práve teraz prežívame intenzívne nielen vďaka krásnym šatám a obdivu pánov, ale aj vďaka našej túžbe pánom (muži ženám) dvojnásobne podľahnúť. V takejto fáze prichádza do vzťahu dvoch ľudí najviac „páľavy“.

Stáva sa teda príčinou nevery pre nás počasie a zvýšená hladina hormónov v tele, za ktorú sa môžeme partnerom ospravedlňovať, alebo ide len o našu nezodpovednosť? Odpovede som hľadala nielen v dostupnej odbornej literatúre, ale hlavne u mojich známych a v okolí, v ktorom sa pohybujem. Môjmu výskumu podľahli všetky ženy vo vekovom rozmedzí od 20-30 rokov. U mužov, v podobnom vekovom rozmedzí, bola situácia o niečo ľahšia, lebo odpovede sa diametrálne odlišovali svojou suverénnosťou a euforickou nadnesenosťou: „Ak je žena pekná, môže byť aj koniec sveta. Prečo nie?“ J

Priznám sa, že som s podobnými reakciami počítala, lebo na jednej strane sú prejavom mužskej úprimnosti (vo veľa prípadoch sa táto veta stáva pravidlom), pravdivé je aj to, že staré známe „výnimka potvrdzuje pravidlo“ si tu nachádza svoje patričné miesto.

Niektorí muži, zväčša pred tridsiatkou,  však zvažovali, či by stála za hriech nádherná žena s nesmiernou charizmou ako veľké letné dobrodružstvo, ktoré by im nabúralo niekoľkoročný vzťah, pretrvávajúci roky, nie len isté obdobie. Tu išli všetky konce sveta, letá, zimy a ostatné ľadovce, bokom. Treba brať do úvahy aj okrajovú časť mužskej, ale aj ženskej spoločnosti, ktorá môže trpieť poruchou osobnosti, ktorá je natoľko závažná, že je jedno v akom ročnom období dochádza k „výmene“, ale s istotou sa patologicky zameriava na významnej promiskuite partnerov z rýdzo patologických dôvodov, o ktorých vie len on sám a ktoré sú predmetom skúmania psychológov a psychoterapeutov (viac: Praško a kol., 2003,  In: Porucha osobnosti). Tento pohľad je možno príliš fundamentálny, aby som nepodceňovala situáciu, lebo sa môže vyskytnúť aj takýto obrat, uvádzam ho. Vráťme sa však trochu do našej témy, ktorá iste hraničí aj s humorom.

Český spisovateľ Tomáš Beránek napísal knihu s názvom „Jak sbalit ženu“ kde je, okrem iného, nielen veľa odporúčaní a cenných rád pre mužov, ako tú ženu „skutočne zbaliť“, ale je tu hlavne veľa situácií, ktoré sa dejú v lete!  Aj to je návod. Práve v tomto období by to mohlo viacej „klapnúť“ pri bare v tričku s drinkom v ruke, než v zime na stanici so zmrznutými lícami a  zníženou artikuláciou kvôli vyštípaným perám, čo zhoršuje aj bozkávanie- bližší kontakt s opačným pohlavím.

Jeroným Klimeš vo svojej knihe „Partneři a rozchody“ píše o vzťahoch, ktoré prechádzajú obrovskou krízou po ich rozpade, čo je katastrofálny problém. Po prečítaní knihy si možno mnohí mladí citliví muži začnú vymazávať mobilné kontakty svojich nádejných adeptiek z databázy a vrátia sa do starých koľají, pretože práve rozchod a jeho v knihe spomenuté následky, ktoré môžu v istých prípadoch hraničiť až so sebevraždou, sú takým strašiakom a vedia tak strpčiť život človeka, že muži bočia, aby neublížili či už sebe, partnerke, alebo dokonca okoliu (rodina, známi).

Nech už je to akékoľvek! Je pravda, že v lete sme viac odolateľní aj kvôli častému odhaleniu našich jemnejších častí tela ako aj zväčšenej prirodzenosti (mnoho žien sa v lete toľko nemaľuje kvôli opáleniu pokožky a kvôli  slnku), to však pridáva na ich klasickej kráse, čo viacej mužov priťahuje z antropologických dôvodov.  Ide aj o feromόny, ktoré vylučujeme v lete z podpazušia viacej, tenzne ich vnímame vďaka zvýšenej dráždivosti jemných buniek, nachádzajúcich sa v nosovej dutine, ktoré bývajú v lete podráždenejšie.

Popri všetkom vymenovanom chcem však poukázať aj na mravnú stránku osobnosti, v súčasnosti natoľko zanedbávanú. Ľudia viac podľahnú trendu spoločnosti: „Keďže je leto, zmeň partnera…“, Určite nebuď hlúpy/a  a využi iné možnosti s inými ženami/mužmi…“, „Užívaj si…!“ počujeme z úst mužov, ale aj žien viac v lete. Skúste sa raz započúvať a uvedomiť si to. Len tak. Pre zábavu.

Je na každom z nás, ktorá stránka našej osobnosti bude rozhodovať. Druhí to za nás neurobia/nemali by, pokiaľ sa cítime svojprávni.  Jedno je však isté. Či už by sme zhrešili kvôli príjemnému počasiu, alebo nie, vždy si to odnesie duša a naše okolie. Nás samých to napokon bude trápiť najviac. Zvládneme to s uvedomením si, že za všetkým stoja: leto, hormóny, slabá vôľa?

Tak zvážte. Leto práve začína!

Napísala: Ivana Polčíková

Foto: zdroj internet