Vhodné závesy a koberce zútulnia vašu domácnosť

Please enter banners and links.

Zariadiť si svoju domácnosť vkusne a štýlovo je niekedy naozaj ťažké. Najmä v dnešnej dobe, keď máme k dispozícii množstvo rôznych materiálov, farieb a štýlov. O zútulnenie priestoru vášho bytu či domu sa postarajú napríklad koberce a závesy. Viete, aké farby sa k sebe hodia, aké materiály si vybrať, aby splnili vaše očakávania a zodpovedali vašim nárokom, a na čo sa zamerať, aby ste si zo svojej domácnosti nevytvorili nevkusný gíč?

Ak vyberáte koberec do domácnosti, v prvom rade by ste mali rozmýšľať nad vhodným materiálom. Ak túžite po kvalitnom koberci, ktorý vydrží naozaj dlho a rýchlo sa neschodí, ani nevybledne, mali by ste si vybrať polyamidový alebo vlnený koberec. Tieto materiály poskytujú nielen komfort pri chôdzi, ale aj dlhodobú trvácnosť.

V prípade, že váš rozpočet vyžaduje lacnejšiu alternatívu, ktorá vydrží pár rokov, postačí vám aj polypropylénový či polyesterový koberec. Ak patríte k vyznávačom prírodných materiálov, sú pre vás vhodnými materiálmi hodváb alebo bavlna. Ak hľadáte koberec do detskej izby, najlepšia je kombinácia polyesteru a flanelu, ktorá umožňuje koberec prať pri 30 °C v práčke bez toho, aby sa zničil.

 

Aká farba je ideálna?

Neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré by hovorilo o tom, aká farba je pre vás ideálna. Pri výbere farebnosti koberca by ste sa preto mali riadiť predovšetkým svojimi preferenciami či emóciami. Berte do úvahy fakt, že sa na koberec budete dennodenne pozerať a obzerať si ho bude aj každá vaša návšteva. Verte tomu, že sa nebudete cítiť dobre, ak si vyberiete farbu len podľa toho, čo je aktuálne trendy. Kompromisom je vybrať si odtieň, ktorý je praktický a zároveň sa vám páči. Paradoxom je, že práve na čiernej farbe najviac vidno vlasy, zvieracie chlpy alebo iné znečistenie.

Ak už viete, čo sa vám páči, ale nie ste si istý, či koberec bude ladiť so zvyškom izby, skvelou voľbou je riadiť sa farebným spektrom. Ide o koleso – The Color Wheel, ktoré pozostáva z 12-tich farieb. Jeho ľavá polovica (od zelenej po fialovú farbu) je považovaná za studené farby. Od žltej farby po ružovú  sa nachádzajú farby teplé. Ak chcete docieliť v priestore harmóniu, mali by ste dbať na udržanie rovnováhy teplých a studených farieb.

Dôležité je tiež uvedomiť si, aké emócie vo vás jednotlivé farby vyvolávajú. Vo všeobecnosti platí, že studené farby slúžia na vzbudenie pocitu autority, inteligencie či dôvery. Využívajú sa predovšetkým na dosiahnutie profesionálneho firemného vzhľadu. Teplé farby slúžia na vyjadrenie pocitu šťastia a radosti.

Že neviete, ktoré farby sa k sebe hodia? Stačí sa pozrieť na farebnú schému a riadiť sa buď pravidlom analogických alebo komplementárnych farieb. Analogické farby sú tie, ktoré sú v kruhu umiestnené vedľa seba a prirodzene sa k sebe hodia, lebo vytvárajú len minimálny kontrast. Princíp komplementárnych farieb spočíva v tom, že farby ktoré sú v kruhu oproti sebe spolu nielen ladia, ale zároveň vytvárajú aj zaujímavý kontrast. Ak si teda nie ste istí, či sa vám k fialovej sedačke bude hodiť žltý koberec, na základe spektra viete, že áno!

 

Ako si vybrať závesy, ktoré nebudú len fádnym bytovým doplnkom?

Závesy vo vašom byte by ste mali prispôsobiť najmä farbou, materiálom a typom tak, aby boli v súlade so štýlom a farbami celého interiéru. Ak hľadáte závesy do moderného priestoru, kde dominujú prírodné materiály a teplé farebné odtiene, bude obrovským prešľapom, ak si zvolíte lesklé alebo čipkované závesy. Váš interiér by v tomto prípade mohol vyzerať veľmi lacno. Naopak, vybrať by ste si mali záves, ktorý príjemne do interiéru zapadne – teda v prírodnej krémovej, bielej, smotanovej či svetložltej farbe.

Jednou z možností, ako nájsť vhodný záves do svojho interiéru, je vziať si so sebou do predajne rôzne vzorky z domácnosti. Môžete si zobrať na pomoc rôzne útržky látok, z ktorých je vyrobená vaša sedačka alebo vankúše. Možno vám postačí aj fotografia koberca. V obchode si najskôr vyberte závesy, ktoré sa do vašej domácnosti hodia štýlovo, a až potom začnite s primeriavaním ku vzorkám, ktoré ste si priniesli. Buďte pripravení na to, že aj “obyčajné závesy” môžu byť vyrobené z veľkého množstva rôznych materiálov, v širokom spektre farieb a vo viacerých dĺžkach.

Ak nemáte čas behať po predajniach, no výber nechcete odflákať, skúste si pozrieť dostupné produkty online.

 

Umocnená krása závesov

Pri kúpe závesov by ste nemali šetriť na množstve látky, pretože vďaka správnej miere nariasenia závesy dokonale vyniknú. Pozor, aby ste to neprehnali, ale zároveň aj na to, aby neboli závesy zvlnené nenápadne. Pre optimálny výsledok potrebujete látku na dvojnásobok šírky okna.

Reklamný článok