Vekový rozdiel

Please enter banners and links.

Ak sú dvaja vo vzťahu v približne rovnakom veku nemáme vôbec žiadnu potrebu odsudzovať či hodnotiť, no len čo je jeden z nich o “viac ako dosť” starší, kritizujeme a predvídame rozchod. Môže byť vekový rozdiel aj prínosom?

 

Pohľad späť

         Keď sa obzrieme v histórií späť zistíme, že pre mladé slečny boli vyberaní výrazne starší muži z jednoduchých dôvodov – boli zabezpečení, mali dobré skúsenosti a pomýšľali na rodinu. Mladé slečny boli plodné, krásne a v tom čase aj poslušnejšie. Zmena prišla prakticky až niekedy v polovici dvadsiateho storočia keď sa začala hlásať ženská emancipácia a spoločnosť ako celok prežívala zmeny.

Stále viac sa zvyšuje miera tolerancie; rozvody už nevidíme tak tragicky a vzťahy dvoch žien alebo dvoch mužov nás neprekvapujú. Prihliadame viac na prirodzenosť a voľnosť, záväzky berieme menej vážne ako tí pred nami. Aj napriek tomu sa však ešte stále stretávame s negatívnou kritikou pri vzťahoch s veľkým vekovým rozdielom.

 

On výrazne mladší, ona výrazne staršia

         Nie je žiadnym tajomstvom, že staršie dámy, spravidla rozvedené alebo tie s dobrou kariérou a vlastným zázemím, hľadajú mladšieho partnera. najčastejším dôvodom je príjemné rozptýlenie, zdvihnutie sebavedomia a v neposlednom rade i dobrý pocit na spoločenských akciách kedy sa dáma môže pochváliť mladším milencom. Mladí muži s takýmto vzťahom súhlasia napríklad aj preto, že staršia dáma už dávno vie čo chce, pozná svoju cenu a má svoje skúsenosti. Navyše už svoju rodinu zrejme má, takže mladého partnera do ničoho nútiť nebude. Takýto vzťah je teda pre oboch prínosom.

Samozrejme, nie vždy staršia hľadá mladšieho za účelom búrlivého románika. Stáva sa, že mladší partner príde do života zrelej ženy aj neplánovane, náhodou. Či už ste ho však spoznali nečakane alebo nie vedzte, že láska a porozumenie rozhodne nie sú vylúčené. Viaceré vzťahy vydržali po celé roky aj s takýmto rozdielom.

 

Ona výrazne mladšia, on výrazne starší

         Voči tomuto rozdielu zvykneme byť tolerantnejší ako v tom predošlom pravdepodobne pre spontánne očakávanie toho, že muž je ten ktorý sa o rodinu postará, teda je zabezpečený a vie čo chce. Mladé ženy majú v takomto vzťahu na svojom partnerovi niečo, čo obdivujú – buď je to jeho kariéra, skúsenosti, majetok alebo zrelosť a rozhodnosť.

Ak ste zakotvili v takomto vzťahu myslite na to, že starého psa novým kúskom nenaučíte, a tak sa budete musieť prispôsobovať vy. Okrem toho si je dobré uvedomiť svoju budúcnosť – ak zatúžite po rodine on nemusí byť nadšený, pretože si to už “odtočil” v predošlom vzťahu a nejaké to dieťa už po rozvode má. A dodať treba aj problémy v sexe; kým staršia dáma sa teší vitalite akou oplýva nový, mladší muž, vy očividne hádkam v tejto oblasti nevyhnete.

Výhody sú však aj v tomto vzťahu pre oboch. Ona sa ľahšie dopracuje k lepšiemu postaveniu i kariére a získa cenné skúsenosti od staršieho, on zas omladne a bude mať po svojom boku reprezentatívnu ženu. Aj tu platí, že tieto vzťahy netreba vopred zatracovať, lebo ak si na seba navzájom zvyknú môže ísť o veľmi príjemný, trvalý a pevný vzťah.

 

A čo rovesníci?

         Mohli by ste sa domnievať, že rovesníci to majú ľahšie, no nie je to pravda. Kým vzťahy spomenuté vyššie sú okorenené o rôzne rozdielnosti, tu rozdiel paradoxne chýba. Ak sú dvaja vekovo odlišní dlhšie sa spoznávajú, majú úplne rozdielne zážitky a pohľady na svet, zlaďujú sa a učia kompromisom. Rovesníci majú podobné ciele, podobné skúsenosti v sexe a podobné názory. Vkráda sa tak do vzťahu nuda a stereotyp. Práve preto je vekový rozdiel často prínosom a stáva sa, že kým vzťahy rovesníkov končia, tie s vekovým rozdielom trvajú.

 

Na to, aby váš vzťah s podstatne mladším či podstatne starším fungoval, potrebujete vzájomnú úctu a pocit šťastia. Cítiť, že muž po vašom boku je pre vás oporou. Keď takýto vzťah začínate, zásobte sa hneď spočiatku ľahostajnosťou voči poznámkam iných z okolia. Ste šťastná? Ak áno, potom všetko ostatné nemá význam.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net