Vajíčkovo – mliečne nápoje /egg-noggs/

Please enter banners and links.

Ochutnali ste už niekedy mliečne nápoje s vajíčkom? Sú jednoduché, chutné a viaceré z nich aj osviežujúce. Nepodávajú sa však pred ani po jedle, skôr by ste si ich mali dopriať na olovrant, pri raňajkách alebo nimi nahradiť ľahkú večeru. Základom je šejker naplnený do jednej tretiny kockami ľadu. Pridáva sa vajíčko (celé alebo iba žĺtok), mlieko/smotana a ostatné ingrediencie. Poriadne pretrepať a je to!

 

Šumivý egg-nogg

            Do šejkra s ľadom pridajte 0,1 l mlieka, 1 celé vajíčko, 10 ml cukrového surupu a 20 ml rumu. Všetko pretrepte do penista a potom nalejte do pohára tak, aby ste doň mohli ešte doliať 50 ml šumivého bieleho vína. Podávajte s hrubšou slamkou a lyžičkou.

 

Rumový egg-nogg

            V nádobe rozmiešajte 1 žĺtok a 10 ml cukrového sirupu. Pridajte 0,1 l horúceho mlieka a dobre všetko premiešajte. Prelejte do pohára cez sitko a pridajte ešte 20 ml rumu. Zamiešajte. Vhodné je ešte nápoj posypať mletou škoricou.

 

Kávový egg-nogg

            Do nádobky dajte 1 žĺtok, prilejte 50 ml kávy a oslaďte 14 g cukru. Všetko premiešajte a postupne počas miešania prilievajte 0,25 l horúceho mlieka .

 

Medový egg-nogg

            Do nádobky dajte žĺtok, 20 g medu a všetko to spolu dobre premiešajte. Potom za stáleho miešania pomaly prilievajte 0,25 l horúceho mlieka. Hotový nápoj prelejte do pohára.

 

Cherry egg-nogg

Šejker naplňte do jednej tretiny ľadom, pridajte jedno celé vajce, 30 g práškového cukru a prilejte 50 ml cherry. Zľahla pretrepte a prilejte ešte 150 ml mlieka. Dobre všetko pretrepte, nápoj prelejte cez sitko a navrch môžete nastrúhať ešte muškátový orech.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net