Už odzvonilo klasickým manželstvám?

Please enter banners and links.

Ak si predstavujete minulosť ako ružové obdobie v ktorom nevera bola výnimočná ste na omyle. Paralelné vzťahy fungovali v plnom prúde len boli utajované a nik sa nimi v časopisoch alebo na internete nechválil. Dnes je to trošku iné. Internetové zoznamky sú preplnené inzerátmi v ktorých si zadaný/á hľadá iného partnera/partnerku a pritom ak si otvoríte albumy nájdete šťastné rodinné fotografie. Kde je teda problém? Utekáme k svojej sexuálnej prirodzenosti? Dokonca Kanada rozmýšľa nad schválením polygamie… Prečo?

Hlavná otázka znie skôr inak – vieme prijať polygamiu a žiť s ňou? Vieme si predstaviť, že manžel privedie domov inú ženu a predstaví ju ako ďalšiu? Nevera je dnes utajovaná. Milenci a milenky ticho žijú v úzadí. A my sa tešíme tomu aký je nám verný.

Čísla nám povedia mnoho. Z histórie vieme, že asi 87 % ľudských spolužití bolo v polygamných vzťahoch čo v preklade znamená, že muž mal doma hárem. V súčasnosti 29,6 % mužov a 36 % žien priznalo neveru. A ďalej už aj sami vieme, že približne polovica manželstiev končí rozvodom. Dôvod? Nevera.

Začiatok nie je vždy len o sexe aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá. Často je to o vzájomnej dôvere, o spoločných koníčkoch a o rovnakej oblasti v ktorej on a ona pracujú. A rozvinie sa to časom vo vzťah z ktorého ani jeden nechce ísť preč. Muž nechce stratiť svoju manželku a dieťa (deti) a zároveň nechce prísť ani o ňu, svoju milenku s ktorou trávi čas a pri nej je sám sebou. Začarovaný kruh ktorý muža vyčerpáva. Všetky tie tajnosti a tiché schôdzky sú náročné aj časovo, aj psychicky. Všetko by bolo predsa ľahšie keby to bolo legálne.

Na druhej strane nevera je aj zo strany žien a ako udávajú prieskumy práve ženy sú tie, ktoré vedú. A ak sa dozvedia o tom, že ich partner je ženatý alebo slobodný so záväzkami, privrú oči a vo vzťahu pokračujú. Najviac ide o ženy ktoré nechcú deliť svoju domácnosť medzi seba a svojho priateľa. Rady si všetko zariadia podľa seba a stačí im diár v ktorom sú zapísané schôdzky s ním. Termíny na kávu, do mesta, pozrieť výstavu alebo len tak víkend v posteli. Dokonca uvítajú práve to, že je ženatý a ony tak majú voľné ruky. A keď im náhodou začnú tikať biologické hodiny vzťah sa ukončí a niekto sa nájde.Aký je vlastne záver? Väčšina mužov túži po háreme a to sa môžete spýtať aj toho svojho doma. Majú to totiž v krvi. A ak vám odpovie nie aspoň viete, že nie je úprimný. Je dobré vopred vedieť čo chcete od vzťahu, aký by mal byť váš vzťah a aký máte pohľad na neveru alebo na súbežné vzťahy. Porozprávajte sa o tom (podľa možnosti) otvorene a vyjasnite si s partnerom pravidlá. Ak pristúpite na tzv. otvorený vzťah potom sa necíťte ponížene ak to prepukne a vy ho niekde zbadáte s inou.

Podľa psychológov je pre muža neprirodzené mať len jednu ženu a rovnako aj žena hľadá niečo niekde inde. V jednom vzťahu totiž nie je možné nájsť všetko to, čo očakávame a potrebujeme. Uvidíme, či Kanada uzákoní polygamiu a ako sa zmení ich spoločnosť. Možno nás inšpiruje. Možno sa aj my iba hráme na morálnejších než v skutočnosti sme a nikdy si nedáme ruku na srdce. Možno by bolo dobré zhodiť ružové okuliare a pozrieť sa na realitu. Možno si iba nahovárame, že práve ten náš vzťah, to naše manželstvo je šťastné. Nevera tu je, súčasné vzťahy tu sú a sú také, aké sme si ich urobili. Je len na nás, ako sa k tomu postavíme…