Uvažujete nad zmenou bývania?

Please enter banners and links.

Každý z nás sníva o tom, že raz bude bývať v dome či byte svojich snov. Možno to nebude práve idylický domček z bielou ohradou a krásnymi kvetmi aké vídame v amerických seriáloch. Ale základnou charakteristikou pre ideálny domček je asi to, že je náš. Nie v podnájme, ale proste v našom vlastníctve. Pretože práve takéto bývanie si môžeme zariadiť presne podľa našich, snov, predstáv a najtajnejších fantázií.

Ak si teda ideme kúpiť dom či byt, najdôležitejšie je nájsť to pravé, čo nám bude vyhovovať. Ak chceme dom, tak máme možnosť nájsť si iba pozemok a dom si na ňom postaviť úplne podľa seba. No toto zaberie veľa času a hlavne bude nás to stáť kopu nervov. Máme teda ešte možnosť kúpiť si priamo postavený dom. V súčasnosti nie je núdza ani o takéto ponuky, či už ide o domy staršie, ale aj o novostavby. Samozrejme, pri takýchto domoch treba už vopred pozerať aj na lokalitu a riešenie domu, aby sme po kúpe nezistili, že nám domček vôbec nevyhovuje.

Pre ľudí, ktorí by chceli byt, je rozhodujúce mesto v ktorom chcú bývať pretože každé mesto má svoje plusy i mínusy čo sa týka rozmanitosti bytov, ale aj ich cien. Napríklad byty v Bratislave nájdeme veľmi rýchlo. Ponúk bude veľa, cenovo budú odlišné, a tak je šanca že si v hlavnom meste nájde každý byt na mieru. Aj keď pri porovnaní cien týchto bytov napríklad s cenami podobných bytov v Trenčíne, budú tie bratislavské o dosť drahšie. Ale táto vyššia kúpna cena je spôsobená tým, že Bratislava je hlavné mesto a je tu lepšie pracovné uplatnenie.

Ak by sme ale chceli využiť pozitíva blízkosti hlavného mesta, no chceli by sme mať byt lacnejší a nie v tak rušnom meste ako je Bratislava, tak sa môžeme poobzerať po byte v Trnave. Toto mesto totiž leží blízko hlavného mesta, takže by nebol ani veľmi veľký problém s dochádzaním do práce v Bratislave.

Dom či byt už sme si teda vybrali. No na rade je asi najdôležitejšia časť kúpy – financovanie. Ak máme našetrené na túto kúpu na účte, tak nemáme problém a nemusíme nič riešiť. Ak však tieto peniaze nemáme, musíme uvažovať o iných možnostiach. Asi najčastejšie využívajú Slováci na kúpu domu hypotéky. Tento spôsob financovania je ideálny ak máme stálu prácu a nemusíme sa obávať jej straty. Inak by sme nemuseli zvládať hypotéku splácať a mohli by sme o bývanie prísť.

Ak si teda ideme dom či byt kúpiť, nezabudnime na to, že je to dlhodobá investícia a neoplatí sa preto rozhodovať unáhlene, ale radšej si všetko niekoľkokrát premyslime kým niečo kúpime. Aby sme nakoniec nezistili, že naše ideálne bývanie nie je ani zďaleka také ideálne ako sme si predstavovali.

PR článok

foto: Ambro