Úrazy

Please enter banners and links.

Leto bez úrazov by pri deťoch snáď ani nebolo letom. Je preto dobré vedieť kedy volať lekára, čo robiť a predovšetkým rozpoznať príznaky. Niekedy sa nič vážne nestane, ale inokedy zas môže ísť o otras mozgu.

 

Porezanie

            Dieťa sa môže porezať nielen nožom v kuchyni, ale ľahko sa zachytí o ostrý kus kovu alebo sa poreže vonku na niečom trčiacom. Ranu vždy najprv opláchnite prúdom studenej vody a potom použite obväz. Rany nad 1 cm musia byť vždy ošetrené lekárom a prípadne aj zošité. Ihneď vyhľadajte lekára ak z rany strieka krv.

 

Otras mozgu

            Každý úraz hlavy musí vyšetriť lekár aj keby sa vám zdalo, že ide o zanedbateľný úraz. Otras mozgu však spoznáte veľmi ľahko – dieťa by si nepamätalo okolnosti pádu, máva závraty v dôsledku čoho nechodí rovno a zvracia alebo má pocit na zvracanie. Rýchlo treba vyhľadať lekára keď je dieťa dezorientované a stále sa sťažuje na neutíchajúcu bolesť hlavy. Pri menej vážnom páde bez podozrenia otrasu mozgu nechajte dieťa vyšetriť dodatočne.

 

Pády

            Deti často spadnú, veď napokon to určite poznáte z každodenného života s dieťaťom. Po každom páde však choďte k dieťaťu a zistite, či je schopné bez problémov dýchať a hýbať končatinami. Pre istotu by dieťa malo chvíľu oddychovať. Volajte lekára v prípade, že bola narazená hlava alebo sa pridružili bolesti panvy. Rovnako nutná je návšteva lekára keď z nosa, úst a/alebo uší vyteká krv (alebo číra tekutina).

 

Úpal

            Častý je úpal, ktorému sa niekedy naozaj ťažko predchádza, deti hru na slnku jednoducho zbožňujú a dostať ich naspäť dnu býva niekedy problémom. Pri úpale dieťa osprchujte vlažnou vodou (nikdy nie studenou!) a podajte lieky proti horúčke. V lekárňach už nájdete aj Paralen pre najmenšie deti. Nezabúdajte na chladivé zábaly. Prítomnosť lekára je nutná pri deťoch ktoré pociťujú slabosť, kŕče alebo zaspia na dlhý čas a nechcú sa zobudiť.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net