Please enter banners and links.
Obdobie gravidity býva spravidla tým najšťastnejším pre všetky ženy. Pomerne častým problémom (okrem ranných nevoľností) však býva počas tohto obdobia samovoľný únik moču, ktorý vám môže všetku radosť z očakávania prírastku do rodiny pokaziť. Aj s týmto problémom sa však dá pomerne jednoducho vysporiadať a tak si môžete naplno užívať radostné chvíle pred aj po pôrode.
Všeobecne o inkontinencii
Inkontinencia, problém o ktorom sa väčšina ľudí hanbí hovoriť, je charakterizovaná ako samovoľný únik moču, v menšom či väčšom množstve. Postihuje takmer rovnako ženy, ako aj mužov a nie je problémom len u ľudí vyššieho veku, ale stále častejšie postihuje aj mladších. Rozlišujeme 4 typy tohto ochorenia:
- – Stresová inkontinencia je stav, kedy dochádza k nečakanému úniku moču u pacienta a práve tento typ inkontinencie trápi pacientov najčastejšie. Medzi príčiny úniku moču zaraďujeme: zvýšenú fyzickú námahu, zdvíhanie ťažkých predmetov, cvičenie alebo hoci len zakašľanie, kýchnutie a zasmiatie sa.
- – Reflexná inkontinencia potrápi najmä pacientov s ochorením mozgu, u ktorých mozog nedokáže zaregistrovať signály vyprázdňovania močového mechúra, takisto pacientov po cievnej mozgovej príhode alebo ľudí s diabetom.
- – Funkčná inkontinencia býva spôsobená zníženou pohyblivosťou pacientov, či už z dôvodu vyššieho veku alebo pripútania na lôžko či invalidný vozík, v dôsledku čoho sa nedokážu urýchlene a včas dostať na toaletu.
- – Urgentná inkontinencia sa prejavuje hlavne častým nutkaním na močenie, týka sa najmä seniorov, u ktorých je už prítomná nedostatočná nervová komunikácia medzi mozgom a močovým mechúrom.
Každý, z týchto štyroch typov úniku moču môže byť ešte rozdelený do jednotlivých stupňov, podľa intenzity úniku:
- stupeň – ide o únik pár kvapiek moču maximálne dvakrát do dňa,
- stupeň – únik moču sa zvyšuje a je prítomný takmer pri každej aktivite pacienta,
- stupeň – pravidelný únik veľkého množstva moču niekoľkokrát za deň.
Inkontinencia potrápi aj tehotné
Kým mnohí si myslia, že problém s únikom moču sa týka len starších ľudí, nie je to pravda. Aj v období gravidity dokáže často znepríjemniť život a keďže tehotenstvo je sprevádzané mnohými zmenami v organizme budúcej matky, mnohokrát sa to odrazí aj na takýchto nepríjemnostiach.
Zmeny počas tehotenstva sú hlavne hormonálne, ale súvisia aj so zmenou krvného zásobenia maternice a jej rastom. Na začiatku gravidity je normálne, ak žena častejšie močí, avšak postupom času môže dôjsť aj k tomu, že moč už nie je schopná zadržať. V pokročilom štádiu gravidity, ktoré je charakteristické rastom maternice, sa menia všetky anatomické pomery v malej panve a brušnej dutine. Maternica zaberá stále viac priestoru a tlačí na okolité orgány, čiže aj na močový mechúr. Od neustáleho tlaku na mechúr dochádza aj k ochabnutiu svalov panvového dna a žena sa za určitých okolností (kýchnutie, zakašľanie, prudký pohyb,…) stáva inkontinentnou.
Ďalším náporom na svalstvo aj močové orgány je samotný pôrod. Počas vypudzovacej fázy pôrodu sa znovu zvyšuje nápor na močový mechúr, svaly panvového dna sa rozťahujú a ak aj žena počas gravidity únikom moču netrpela, po pôrode k nemu môže dochádzať. Tento stav môže trvať rôzne dlho, u väčšiny žien sa po ukončení obdobia šestonedelia upraví alebo časom vymizne úplne. Dôležité je uvedomiť si, že vo väčšine prípadov ide o prechodný stav, ale aj napriek tomu je vhodné sa pri akýchkoľvek príznakoch poradiť s lekárom.
Ako inkontinencii predchádzať?
Inkontinencia je bohužiaľ veľmi individuálny stav a hoci jej môžete predchádzať alebo aspoň zmierniť jej príznaky, nič vám na 100% nezaručí to, že počas alebo po tehotenstve sa s ňou nestretnete. Existuje však niekoľko typov, ktoré vám môžu pomôcť, alebo budete mať z ich dodržiavania aspoň lepší pocit.
Medzi spomínané typy patrí:
- – úprava životného štýlu – pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerálne látky a vlákninu,
- – dodržiavanie pitného režimu, najmä formou čistej pitnej vody,
- – dodržiavanie dostatočnej hygieny v okolí pohlavných orgánov a v prípade potreby používanie vhodných inkontinenčných pomôcok, ktoré pohltia neželaný zápach a absorbujú moč, aby ste sa cítili komfortne aj pri nehode s únikom,
- – precvičovanie a posilňovanie svalov panvového dna pomocou tzv. Kegelových cvikov,
- – vyhýbanie sa zdvíhaniu ťažkých bremien a veľkej fyzickej záťaži.
A poslednou, najdôležitejšou radou je byť trpezlivý, tešiť sa hlavne z dlho očakávaného bábätka. Nebyť zbytočne v strese z problémov, ktoré časom vymiznú a samozrejmosťou je aj to, že aby sa vaše telo po pôrode čo najrýchlejšie zregenerovalo, treba si dopriať aj dostatok oddychu.
Reklamný článok
FOTO: pexels.com