Turistika, ktorú zvládne každá z vás

Please enter banners and links.

Raz za čas dobre padne výlet do prírody. Človek tu načerpá nové sily tak, že to ani sám nepostrehne. Všimli ste si, že po návrate z prírody sa vám vždy zlepší nálada? Mozog dostane viac kyslíka a všetky vnútorné orgány začnú pracovať lepšie. Upraví sa metabolizmus a vietor odveje negatívne myšlienky.

Výlet na vrch Benát

Keď sa najbližšie budete doma nudiť a nebudete si vedieť rady, čo s načatým krásnym dňom, pobaľte si ruksaky a vyberte sa na turistiku. Obľúbeným miestom je napríklad vrch Benát, 702 m n. m. , ktorý sa považuje za turisticky najkrajšiu oblasť na Slovensku. Je to sopečný vrch Pohronského Inovca. Nachádza sa nad obcami Žitavany a Machulince.

Prvé, čo vás upúta

Dávna sopečná činnosť tu zanechala tzv. sopečné mesto. Môžete obdivovať nádherné prírodné divy a nechať sa unášať svojou fantáziou. Predstavovať si, čo všetko sa tu udialo pred mnohými a mnohými  rokmi a so zatajeným dychom sledovať, ako tieto útvary ozdobil zub času. Bašty, veže  a stĺpy sú senzáciou pre vydarené fotografie, ktorých iste nebude málo.

Výhľad na široko – ďaleko

Úplne na vrchole hory získate výhľad, pre ktorý sa oplatí „zapotiť sa“. Uvidíte Topoľčiansky zámok, hrady Jelenec a Hrušov i okolité pohoria. Najkrajšie je tu práve na jar, kedy je všetko zakvitnuté a krásne voňavé. Vedeli ste, že v tejto oblasti sa nachádza najviac chránených druhov rastlín? Príďte si ich pozrieť. Určite ich rozoznáte hneď na prvý pohľad.

Nemajte obavy, že vrch Benát nenájdete. K miestu totiž vedú spoľahlivé turistické chodníčky, ktoré sú poriadne vyznačené, a tak „prechádzku“ zvládne každý. Najlepšia trasa údajne vedie práve cez obec Machulince.

Neďaleko Benátu leží vrch Krivá, 714 m n. m. , ktorý ponúka presne to isté prírodné bohatstvo, ako aj prvé skalné mestečko. Aj tu nájdete andezitové útvary, no v prvom rade prírodu, ktorú nenarušil človek svojou činnosťou a ťažbou.

FOTO: google.com