Tri aktuálne trendy v stravovaní

Please enter banners and links.

ID-10032516Čoraz viac ľudí sa snaží stravovať lepšie, zdravšie, inak ako doteraz v snahe zlepšiť svoje zdravie a posilniť telo. Najmúdrejšie je vybrať si pre seba to najlepšie, kombinovať rôzne druhy stravovania podľa vlastného uváženia. Z každého štýlu môžete pre seba nájsť to, čo vám vyhovuje. Nemusíte sa držať len jedného smeru.

 

RAW Food

Ide v podstate o vegetariánsky typ stravovania, kedy tepelná úprava surovín nepresahuje 45°C, aby mohli byť zachované všetky látky v zelenine a ostatných prísadách. Takéto stravovanie obsahuje nepochybne veľa enzýmov a živín, málo sodíka a tukov. Na druhej strane ale mnohým po čase chýba chuť varenej stravy, napríklad teplé polievky.

Poniektorí však kombinujú výhody RAW stravovania s bežnými receptami – k mäsu si doprajú RAW prílohu alebo konzumujú RAW pochúťky na večeru, čo je pre telo obrovským prínosom. Ak aj vôbec nie ste zástankyňou tohto štýlu, určite musíte ochutnať RAW zákusky, ktoré sú ešte božskejšie ako bežné, pečené.

Gluten Free

ID-100293913

Bezlepkové stravovanie znamená vynechanie nielen bežného pečiva, ale aj koláčikov, sladkostí či cestovín. Ak máte nastolenú bezlepkovú diétu lekárom je to iné, než keď sa pre tento štýl stravovania rozhodnete dobrovoľne. Potraviny bez lepku obsahujú spravidla veľa tukov a menej vlákniny a železa.

Z tohto štýlu si môžete odniesť to najlepšie – do jedálnička stačí zaradiť suroviny prirodzene neobsahujúce lepok ako napríklad pšeno, pohánka alebo zdravá ryža basmati. Nebudete sa týrať bezlepkovými receptami, ale na druhej strane obohatíte kuchyňu o jedlá z týchto skvelých surovín.

 

Paleo

Tento životný štýl hovorí, že máme jesť to, čo nášmu telu vyhovuje už oddávna, resp. čo jedol kedysi človek – kvalitné mäso z domáceho chovu, ryby z lovu, pestovanú zeleninu a ovocie od farmárov z okolia. Tento stravovací návyk v podstate nemá žiadne veľké negatíva až na to, že niektoré jedlá môžu byť menej bohaté na sodík alebo sacharidy.

Skvelé na tomto štýle, čo môžete smelo obkukať aj vy, je kupovanie naozaj kvalitných surovín. Vaša kuchyňa ožije mäsovými pochúťkami od chovateľov zvierat z vidieka, šaláty budú od farmárov z neďalekého okolia. Chuť jedál bude iná, živšia. Chce to len námahu hľadať takýchto predajcov.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net