Tradičná tekvica ako jesenná pochúťka

Please enter banners and links.

ID-100103045Tekvice sú skvelé nielen ako dekorácia, ale hodia sa predovšetkým do polievok, dezertov alebo do hlavných jedál dňa.

 

Poďakovanie patrí indiánom

            Indiáni začali s pestovaním tekvice už pred viac ako 4500 rokmi pred n. l. Konzumovala sa nielen dužina, ale aj listy z ktorých sa vyrábali rozličné afrodiziaka. V 15. storočí sa tekvica dostala do Ázie a na záver docestovala aj k nám do Európy. V súčasnosti skrášľuje nejednu záhradku a ešte stále ich používame do jedál.

 

Zásobte svoje telo

            Dužina tekvice je prospešná pre naše zdravie napríklad aj kvôli obsahu betakaroténu, kyseliny pantoténovej, a samozrejme nechýbajú vitamíny A, C, B a E. Spolu s tekvicou chránime svoje bunky pred škodlivinami a priaznivé účinky sú potvrdené pre srdce, cievy a cholesterol.

 

V našich končinách

ID-100276584

            U nás sú štyri tradičné druhy tekvice, a to muškátová, veľkoplodá, figolistá a obyčajná.

Muškátová tekvica má hruškovitý tvar a po dozretí nadobúda béžovú farbu. Je vynikajúca nielen surová, ale aj opečená pretože sa vyznačuje maslovou príchuťou a nemá veľa semiačok.

Veľkoplodá tekvica môže vážiť pokojne aj 50 kíl a je skvelá napríklad do polievok alebo na prípravu kompótov. Je taktiež obľúbená ako tekvica na dekorácie práve pre svoju veľkosť.

Figolistá tekvica je skôr úžitková, nekonzumuje sa. Využíva sa najmä ako podpník na pestovanie uhoriek v skleníku.

Obyčajná tekvica sa niekedy nahrádza patizónom alebo cuketou.

 

Zber a uskladnenie

            Okrem muškátovej tekvice môžete uskutočňovať zber až po ľahkom mraze, resp. po prvých mrazoch pretože tak zvyknú mať tekvice ešte výraznejšiu, lepšiu chuť. Ak sú dobre uskladnené vydržia do 5 mesiacov. Miestnosť však musí byť dobre vetraná pri teplotách od 8 do 13 °C.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net