Toto ste zrejme o vanilke netušili

Please enter banners and links.

vanilka

Vedeli ste, že vanilka je vlastne orchidea? Orchidea je rastlina, ktorú pozná každý z nás. Je obľúbená pre svoje bujné kvety, ktoré nás tešia aj niekoľko mesiacov v roku. Je nenáročná a darí sa jej všade. Vanilia planifolia, je pôvodne z Mexika, avšak pri vhodných podmienkach si ju dokážeme vypestovať aj u nás doma.

Vanilka – rastlina

Vo voľnej prírode dorastá až do výšky 30 metrov, no aj v domácnosti nás prekvapí rastom až o 30 cm za mesiac. Jej zelené kvety síce vydržia vykvitnuté iba pár dní, no stále je populárna vďaka svojim vanilkovým čiernym luskom. Práve tie totiž ukrývajú v sebe drobné zrniečka, typické svojou arómou a chuťou.

Vanilka miluje vodu a teplotu okolo 27 stupňov Celzia. Vlhkosť vzduchu potrebuje až 80 %, preto ideálne podmienky získa kdesi v skleníku alebo v zimnej záhrade. Keď z nej chcete získavať vanilkové struky, treba ju najskôr umelo opeliť, čo môže byť niekedy celkom náročné. Skúsení pestovatelia to však počas jej krátkeho kvitnutia úspešne zvládnu pomocou štetca.

Kde všade sa využíva

Vanilka sa využíva najmä v gastronómii. Je to najobľúbenejšia korenina na svete. Do varenia, pečenia, do kávy, čajov a iných nápojov. Miluje ju aj priemysel – farmaceutický, kozmetický, voňavkársky. Jej vôňu spoznáme okamžite. Typická je svojou nasladlosťou. Vanilka je životabudič, ktorý okamžite vylepší náladu, zlepší činnosť srdca, ciev, uľahčí dýchanie a navodí príjemné pocity. Okrem iného je to prírodné afrodiziakum, pretože podporuje chuť na sex. Obľúbené sú aj rôzne vanilkové krémy, oleje, mastičky a vonné sviečky. Táto vôňa nám pripomína domov. V predstavách sa vraciame k nakrájanému čerstvému koláču od našej mamy.

Vplýva aj na naše zdravie

Na vanilku siahnite, ak vás trápi horúčka, kŕče, menštruačné bolesti, tráviace ťažkosti, depresia alebo stres. Výrazne zvyšuje potenciu. Obsahuje veľa vitamínov skupiny B, zinok, horčík, draslík, mangán, meď aj železo. Napomáha predchádzať rakovine, lieči ekzémy aj akné.

FOTO: shutterstock.com