Tie najlepšie tipy a triky do domácnosti XII.

Please enter banners and links.

Opäť vám magazín mnau.sk ponúka rôzne rady. Poďte si nechať poradiť…

Pečenie je ešte väčšie umenie ako varenie, a tak vychystať dobrú roládu je riadna fuška. Aby vám náhodou nepopraskala, počas prípravy pridajte do piškótového cesta pol hrnčeka oleja. Roláda tak bude hladká a zaručene nepopraská a ani sa nepoláme. Niektoré gazdinky dokonca používajú pri pečení zásadne iba hladkú múku.

Periete v práčke jemné pulóvriky? Povkladajte ich do práčky tak, ako ich ukladáte zložené do skrine. Po vypraní by nemali byť vôbec pokrčené. Čižmy pred prvým použitím v zime natrite jedlým olejom. Nebudú nasávať vlhkosť a soľ na povrchu nezanechá žiadnu „bielu mapku“.

Romantika pri sviečkach je krásna, ale sviečky obvykle nevydržia dlho horieť. Skúste ich dať pred použitím na 1 až 2 dni do chladničky. Nebudú kvapkať a rozlievať sa. Tupé nožnice netreba hneď vyhodiť – oživte ich strihaním do šmirgľa.

Dlho uskladňované orechy môžu stratiť svoju chuť a vôňu. Vráťte im na jar stratenú chuť tak, že ich na niekoľko hodín ponoríte do mlieka, a potom necháte odkvapkať. Pažítka a iná zelenina vydrží dlhšie v chladničke keď ich prepláchnete studenou vodou a zabalíte do alobalu.

Vajíčka skladujte v chladničke zásadne špičkou nahor – nebudú sa tak rýchlo kaziť. Do omáčok pridávajte horčicu až pred koncom tepelnej úpravy, inak riskujete, že dlhým zahrievaním stratí arómu.

Niekedy sa stane, že kovový náhrdelník alebo výrazný červený či čierny opasok zanechajú na oblečení stopu, otlačia sa na napríklad na šaty. Takto znečistený kúsok oblečenia pred praním najskôr namočte do silnejšej octovej vody, nechajte máčať celú noc a ráno vyperte v práčke.

Ako žehliť flitre? Tričká, tuniky alebo šaty takto zdobené žehlite cez vlhké osušky alebo uteráky. Oblečenie ani žehliaca plocha sa tak nepoškodia.

Napísala: Zuzana Šusterová