Please enter banners and links.
Okrem bežných rád vám dnes prinášame na záver článku aj špeciálny domáci recept na zahnanie kašľa.
Zožltnuté škvrny na bielej bielizni z bavlny alebo ľanu odstránite namiešaním roztoku napríklad vo veľkom hrnci; štvrť šálky soli a štvrť šálky jedlej sódy zalejte 4 litrami vody. Bielizeň v nej potom vyvárajte približne hodinu. Zanesené šálky napríklad od čierneho čaju vyčistíte bez námahy keď ich nasucho vytriete soľou.
Aby sa vyprážaný syr neroztiekol pri smažení, 2x ho obaľte v trojobale a nechajte ich dve hodiny (hodina jedna strana, hodina druhá strana) pred smažením odstáť v chladničke. Tento trik platí na takmer všetky druhy syra. Potrite okraje plátkového syra olejom a zabráňte tak predčasnému skôrnateniu.
Meliete občas v kávovom mlynčeku aj korenie? Zbavte sa charakteristickej vône tak, že pomeliete niekoľko malých kúskov chleba. Ten úspešne pohltí pach korení. Oživte staré droždie tým, že ho rozdrvíte v miske a jemne posypete práškovým cukrom.
Vyžeňte natrvalo mole zo šatníka tradičnou radou od starých mám: mole sa riadia pachom a keď je silný zostanú zmätené a radšej odídu. Takže do šatníka uložte bobkové listy alebo nasypte no mištičiek sušené koreniny spolu so škoricovou kôrou.
Vyleštite kožený nábytok starým, doma vyrobeným prostriedkom – nakrájajte citrón na plátky, dajte ho do vlažného mlieka a ponorte do tohto roztoku handričku. Ňou potom vyutierajte kožu, na záver dosucha.
A na záver sľúbený domáci sirup proti kašľu:
Pripravte si jednu väčšiu cibuľu, jeden až dva citróny a med. Cibuľu aj citrón nakrájajte na kolieska a ukladajte ich do 700 ml zaváraninovej fľaše. Naspodok uložíme citrón, potom cibuľu, zalejeme 1 až 2 PL medu. Pokračujeme citrónom, cibuľou a opäť medom, a dáme na teplé miesto (napríklad na radiátor). Za dve až tri hodiny cibuľa a citrón pustia šťavu a tú potom preceďte cez sitko do menšieho pohára.
Podávame približne 6 polievkových lyžíc denne.
Neskladujte ho, podávajte ho iba čerstvý.
Napísala: Zuzana Šusterová