Tie najlepšie tipy a triky do domácnosti VIII.

Please enter banners and links.

V ďalšom (už ôsmom) seriály sa dozviete niečo o karfiole, šunke, nábytku, bobkovom liste a dočítate sa čosi o domácom čistení.

Aj izbové rastliny niekedy trápia škodcovia a oberajú ich tak o živiny. Ochráňte si ich tým, že do zeminy strčíte strúčik cesnaku. Uvidíte, ako rýchlo zaberie. Zvädnutý a zožltnutý karfiol nevyzerá v jedle veľmi prívetivo a tak si ho trošku „vynovte“. Pri varení pridajte do vody mlieko, trochu cukru a nechajte sa prekvapiť výsledkom.

Nie vždy sa skonzumuje všetka šunka a tak by bolo dobré vedieť recept na predĺženie čerstvosti. Postačí, ak ju uskladníte v uzavretej porcelánovej nádobe v chladničke.

Väčšie kusy nábytku sa náročne prenášajú, no existuje riešenie: pod komodu alebo akýkoľvek iný nábytok položte kúsok naskladaného alobalu. Ten by sa mal po podlahe lepšie kĺzať.

Vedeli ste, že bobkový list odpudzuje potravinové mole? Z rôznych dôvodov sa objavia a znehodnocujú potraviny v potravinovej skrinke a všetky dobroty ktoré im ležia v ceste. Dajte im však zbohom tým, že vložíte jeden bobkový list do nádoby s ryžou, strukovinami, múkou a pod.

Občas sa stáva, že je v izbe zlý vzduch ktorý za niečím páchne. Zbavíte sa ho jednoducho ak zapálite 1 až 2 bobkové listy v popolníku. Milovníci dobrého jedla si nájdu čas na grilovanie aj počas jesene, a tak sa vám možno zíde postup pri čistení roštu. Existujú 2 jednoduché spôsoby: buď rošt tesne po grilovaní zakryjete mokrou utierkou na riad, alebo ho po grilovačke umyjete kávovou usadeninou. V prvom prípade sa počas noci prismažené kúsky odmočia, v druhom postačí hubku potrieť kalom z kávy a vyčistiť pod vodou.

Je vaše obľúbené tričko znečistené škvrnou od ovocia? Fľak posypte soľou a zalejte prevarenou vodou. Ak nechce zmiznúť ponorte oblečenie do cmaru s citrónom a umyte.

Napísala: Zuzana Šusterová