Please enter banners and links.
Prinášame vám opäť ďalší diel venovaný radám a zlepšovákom. Tentoraz sme sa venovali aj aktuálnej téme E.coli, a tak v závere nájdete rady na správne umývanie zeleniny.
Od jedla sa ufúľajú nielen deti, ale aj my. Mastný fľak na oblečení ešte stále nie je v móde, a preto sa ho treba zbaviť. Priložte kuchynskú papierovú utierku na mastné miesto a jemne po nej prejdite horúcou žehličkou. To vytiahne mastnotu. Potom oblečenie operte bežným spôsobom.
Vysmážané rezne budú mäkšie a lahodnejšie keď ich namočíte najskôr do mlieka a potom do tradičného trojobalu. Cestoviny sa nerozvaria vtedy, keď ich budete variť na miernom ohni v slanej vode. Pred koncom varenia ich odstavte z ohňa a nechajte odstáť 1 až 2 minúty. Až potom sa môžu precediť.
Vaječný bielok nechce stuhnúť na sneh? Netrápte sa! Pridajte doň štipku soli.
Už sme vám priniesli grif ako očistiť šperky. Lenže okrem zlata, striebra či perál máme aj bižutériu. Aby zostal šperk z bižutérie pekný umyte ho v mydlovej vode, potom dobre opláchnite čistou vodou a do úplného sucha vyutierajte. Jednotlivé kúsky po kúpe pokojne potrite priesvitným lakom na nechty – zachovajú si tak svoju imitáciu zlata alebo striebra, a taktiež zabránite odtlačkom na pokožke.
Zaprášené olejové obrazy je najlepšie opatrne vyčistiť mäkkou striedkou chleba. Výrobky zo skla budú krásne číre vtedy, keď ich umyjete v slanej vode a opláchnete studenou vodou. Vaňa a umývadlo získa lesk veľmi jednoducho a rýchlo: vyčistite ich octom zmiešaným so soľou.
Na záver ešte nezabúdajme na ovocie a zeleninu. Zo všetkých strán sa na nás valia správy o škodlivej baktérii E.coli a my váhame či možno konzumovať tieto dobroty aj naďalej. Určite áno! Samozrejmosťou však musí byť hygiena, pretože E.coli má strach z čistoty. Nech sa páči, šesť rád ktoré sa oplatí dodržať:
– na umývanie používajte vlažnú vodu, nie vriacu alebo ľadovú,
– zelenina ktorá sa nedá olúpať musí byť drhnutá rukou alebo hubkou pod tečúcou vodou (aspoň 30 sekúnd každý kus),
– kusy zeleniny a ovocia ktoré majú na sebe ostatky zeminy musia byť očistené kefkou; tá nesmie byť priveľmi drsná aby sa nepoškodil vonkajší obal plodu,
– šalát umývajte dôkladne, každý lístok zvlášť, jahody oplachujte dva razy (prvýkrát so stopkou, druhýkrát bez nej),
– baktéria sa môže preniesť aj krájaním, a preto dôsledne umyte nôž ktorým ste šúpali plody,
– pre istotu umyte aj chladničku; tam sa baktéria môže udržať pri živote aj mesiac.
Napísala: Zuzana Šusterová