Tie najlepšie tipy a triky do domácnosti III.

Please enter banners and links.

Prinášame vám tretí diel našich rád nielen do domácnosti. Potrebujete vyčistiť šperky? Máte chuť na staršie pečivo ale je trošku odstaté? Robíte mäsové fašírky a praskajú? Vodovodné kohútiky nie sú nikdy krásne lesklé? A čím narýchlo nahradiť vlašské orechy? Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede nielen na tieto otázky.

 

Tortový korpus často vsiakne do seba všetku šťavu z ovocia. Predídete tomu veľmi jednoducho – potrite ho predtým než na neho naukladáte ovocie rozšľahaným bielkom. Koláč vo finálnej podobe bude mať správnu šťavu.

Niekedy sa stane ak dlhoročným gazdinám, že mäsové fašírky nedržia svoj tvar a vôbec sa nedajú vyformovať, navyše aj popraskajú. Dodržte nasledovné dve zásady a nestane sa vám to. Po prvé, netvarujte ich mokrými rukami a po druhé, nevkladajte ich pri smažení do tuku viacero naraz.

A ešte jedna rada pre tortu, tentoraz na jej pečenie. Skôr než nalejete do tortovej formy cesto ju vymastenú dajte do chladničky. Tuk sa nezmieša s cestom (takže nebude prehnane mastné) a lepšie sa na koniec pečenia vyklopí.

Cesnak nechceme jesť priveľmi často aj keď je zdraví. Odstrašuje nás jeho nepríjemný zápach ktorý v ústach nemizne len tak ľahko. Doprajte si ho však častejšie vďaka malému triku: bude páchnuť menej ak ho na 5 minút ponoríte do posolenej vody a až potom bude pridaný do jedla.

Niekedy nás prepadne chuť na pečivo ktoré je však dlhšie odstaté. Oživte jeho chuť tým, že ho uložíte na plech, pokvapkáte vodou a dáte nachvíľu zapiecť do rúry. Bude ako čerstvé.

Všade čítame o tom ako jeme nielen žalúdkom ale aj očami. Ale ako jedlo efektne ozdobiť? Vykrajovanie nie vždy prinesie želaný výsledok, a tak sa uchyľujeme ku klasickému krájaniu zeleniny a ovocia. Naučte sa však malý trik s reďkovkou – nakrojte ich do kríža a vložte do slanej vody. Šupka sa krásne skrúti a reďkovka dostane kvetinový tvar.

Ešte jedna malá rada: vlašské orechy môžeme v receptoch nahradiť strúhankou opečenou na masle.

 

Na záver ešte rady mimo kuchyne.

Vodovodné kohútiky z chrómu ľahko vyleštíte čistiacim prostriedkom na riad. Potom ich utrie obyčajným novinovým papierom.

A ešte na záver sľúbené efektívne vyčistenie šperkov: do malého pohárika napúšťajte studenú vodu, pridajte lyžičku octu a trošku jari. Ponorte šperky a nechajte ich v tomto kúpeli pokojne celú noc odstáť. Ráno ich stačí opláchnuť studenou vodou a osušiť fénom.