Teplo, chlór a naše vlasy

Please enter banners and links.

V období veľkých horúčav neraz zamierime na kúpaliská či jazerá, aby sme sa shcladili. Myslíme na svoju pokožku, preto sa natierame opaľovacími krémami, ale čo vlasy? Tým teplo ani chlór v bazénoch nerobia dobre.

 

Nebezpečné teplo

Celkovo je leto obdobím, kedy naše vlasy dostávajú poriadne zabrať. Kým v zime ich zužuje sucho a čiapky, v lete to nemajú o nič lepšie. Okrem tepla, ktoré ich vysušuje, ich totižto ohrozuje aj zvýšené UV žiarenie, chlórová či morská voda a celkové sucho, ktoré cítime aj my sami. Samotný pobyt na priamom slnku vysušuje vlasy do takej miery, že po krátkom čase začnú doslova vyzerať ako slama. Vlasy v lete preto majú tendenciu byť suché, bez lesku, dolámané a častokrát sa začnú ich konce uzliť a nám neostane nič iné, ako si ich poriadne ostrihať. Dá sa tomu predísť?

 

Vykúpenie v tieni

Prvým a zároveň základným pravidlom, ako  chrániť naše vlasy v horúčavách je zdržovať sa v tieni. Bohužiaľ to nie je vždy možné, preto postačia aj prikrývky hlavy, ako efektné letnú klobúky, štýlové šatky, alebo ich stačí skryť pod obyčajnú šiltovku. Dôležité je držať si hlavu v tieni a to nie len pre dobro našich vlasov, zároveň tak predídeme aj úpalu. Druhým pravidlom je, aby prikrývka hlavy bola čo najsvetlejšia. Je všeobecne známe, že tmavé farby „priťahujú“ svetlo a teplo viac, čo môže vlasom škodiť a vysušovať ich. UV žiarenie zas nabúrava celkovú štruktúru vlasu, takže jeho kvalitu môžu znížiť až na toľko, že sa budeme musieť ostrihať.

 

Domáca starostlivosť

Leto podobne, ako zima, by malo byť obdobím, kedy svojim vlasom venujeme zvýšenú starostlivosť. Aby sme prešli ich vysušovaniu, je dôležité dopriať im každý deň aspoň výživný kondicionér, ideálne ak obsahuje aj ochranný UV filter. Rozhodne by sme mali častejšie siahať po vyživujúcich maskách a balzamoch na vlasy zameraných najmä na ich hydratáciu a zabraňujúcim lámaniu sa vlasov. Na trhu existuje mnoho prostriedkov na ochranu vlasov pred UV žiarením, ktoré môžeme hovorovo nazvať „opaľovacím krémom“ pre naše vlasy. Zabránia prílišnému prechádzaniu UV žiarenia do ich štruktúry a zároveň ich nadmernému vysušovaniu.

Aby ste si v lete vlasy neničili ešte viac, ako to robí samotné počasie, zabudnite na chvíľu na fény, kulmy a žehličky na vlasy. Pokiaľ to nie je vyslovene nutné, vyhnite sa sušeniu vlasov a nechajte ich preschnúť voľne na vzduchu. V teplom počasí to aj tak nebude dlho trvať a vaše vlasy tak zbytočne neprídu o svoju hydratáciu viac, ako je nutné.

 

Aj v lete chcem mať krásne vlasy, aby tomu tak bolo, musíme im venovať dostatočnú a správnu starostlivosť. Inak budeme jeseň vítať s novým a výrazne kratším účesom, čo mnohé z nás nechcú.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net