Takto letné horúčavy zvládnete ľavou-zadnou

Please enter banners and links.

Leto. Teplo. Dusno. Dovolenky. Júl a august sú nepochybne najúžasnejšie mesiace v roku. Celý rok sa tešíme a plánujeme si dovolenky, deti sa tešia na prázdniny a na množstvo zážitkov, ktoré počas týchto voľných dní nazbierajú. To len my „dospeláci“ neustále frfleme a ponosujeme sa na počasie. Nič nám nevyhovie.

 

Pár skvelých tipov

V prvom rade si treba uvedomiť, milé dámy a milí páni, že je úplne normálne, ak je v lete vonku teplo. Je pravda, že posledné roky ortuť na teplomeri výrazne prekračuje tridsiatky, a teda číslice, na ktoré  v našom podnebnom pásme nie sme zvyknutí. Avšak – najhoršie, čo môžeme v letných horúčavách urobiť je – neustále hovoriť o tom, ako to už nevydržíme a že asi „zhoríme“. Naša psychika je mocná Pani a pokiaľ prijímame všetko okolo nás, tak ako je, bude sa nám žiť oveľa lepšie a jednoduchšie.

 

Upravte si jedálniček

Keď si všimnete napríklad Talianov alebo Grékov, alebo iný národ žijúci pri mori, kde sú vysoké letné teploty, spozorujete základnú fintu, ako nezaťažíte svoj organizmus – práve naopak – odľahčíte ho a navyše aj  dokonale zasýtite. Základom je ľahká strava. Veľa čerstvého ovocia, zeleniny a z mäsa najmä ryby, hydina či teľacina. Z vyprážaných jedál vám bude „ťažko“, trávenie spomalíte a navyše na pocit vám bude oveľa teplejšie. Vyskúšajte skvelé šaláty, vďaka ktorým zistíte, že v jednoduchosti je sila aj chuť. Kefír, jogurt, ale aj chilli sú prírodné „ochladzovače“ tela.

 

Pitný režim

Nezabúdajte ani na pitný režim, ktorý je obzvlášť dôležitý! Najlepšia je čistá voda, pretože sýtené či sladené šťavy sa postarajú o opačný efekt – smäd uhasia nakrátko a o chvíľu budete ešte smädnejší. Šťava z paradajky, dokonca káva a hlavne zelený čaj sú vraj najlepšie prostriedky na jeho utíšenie. Áno – je to tak. Teplé nápoje pomôžu vášmu telu s termoreguláciou. Môžete vyskúšať aj čistú vodu s pridaním lístkov rôznych byliniek (napr. mäty) či citróna.

 

Ďalšie skvelé vychytávky

Rolety nechajte počas celého dňa stiahnuté, okná pozatvárajte a otvorte ich až večer. Počas noci je vzduch vonku príjemnejší, teplota v domácnosti trochu klesne a vám sa bude lepšie odpočívať. Počas tropických nocí pomáha prevesenie mokrého uteráka či plachty na garnižu, čím sa o niečo viac zvlhčí vzduch. Keď sa cítite príliš prehriati, na dve minúty vložte vaše zápästia pod prúd tečúcej studenej vody alebo si skratka namočte nohy do lavóra. Sprchovanie počas dňa (pokiaľ máte možnosť) pomôže tiež, ale osvieži vás viac vlažná voda, ako ľadová – tá by sa postarala o opačný efekt.

Ventilátor alebo klimatizácia sú bežnou samozrejmosťou vari každej domácnosti, ale s ich používaním buďte opatrní, aby nespôsobili viac škody ( ohľadom zdravia) ako osohu. Nosením bielej farby na oblečení odrazíte teplé slnečné lúče od seba, no s čiernymi a tmavými ich prilákate.

Leto je super!  Treba si ho užiť najviac ako vieme, hlavne v zdraví a pohode.

FOTO: pexels.com