Tajomstvo piva

Please enter banners and links.

O pive sa ako o zlatistom moku či tekutom chlebe napísalo mnohé. Okrem mýtov, ktorými je opradené, má však aj vedecky dokázateľné účinky, ktoré, na veľké prekvapenie, veľmi priaznivo pôsobia na naše zdravie. Ktoré sú to a akú silu pred nami pivo ukrýva?

 

Vitamínová bomba

Pokiaľ sa na zloženie piva pozrieme pekne po poriadku, zistíme, že práve vďaka chmeľu či jačmeňu, z ktorých sa pivo vyrába, obsahuje veľký počet rôznych vitamínov a minerálov. Keďže aj alkohol v ňom vzniká prirodzeným kvasením, pivo je skutočne to, čo by sme mohli označiť ako čisto prírodný produkt. Niečím takým sa nemôže pýšiť každý alkohol. Práve pre svoje čisté sladové zloženie je častokrát prirovnávané práve ku chlebu, nie len posmešným prirovnaním „tekutý chlieb“. V skutočnosti má totižto pivo veľmi podobný obsah minerálov a vitamínov ako pekárenské výrobky, avšak väčšinu v niekoľkonásobnom množstve. Pivo obsahuje vyše 30 rôznych minerálov, predovšetkým vápnik, draslík, horčík a fosfor. Z vitamínov v pive nájdeme hlavne niektoré vitamíny skupiny B, ako napríklad kyselinu listovú, ktorá napomáha posilňovať cievy a znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Rovnako je pivo bohatým zdrojom vlákniny.

 

Pivo a jeho mýty

Hoci na pohľad sa zdá byť pivo skutočne zdravé, ako na väčšinu alkoholu sa naň pozeráme pomedzi prsty. K najznámejším mýtom patrí, že po pive narastie veľké brucho, teda, že sa po ňom priberá. V skutočnosti ale zloženie piva, najmä vláknina, ktorú obsahuje, podporuje zdravé trávenie, odbúrava škodlivý cholesterol a pomáha naväzovať dobrý cholesterol. Preto pri pravidelnom, ale hlavne primeranom pití piva môžeme schudnúť a nie pribrať. Pivné brucho, ktoré sa s týmto nápojom toľko spája, je zapríčinené pasívnym životným štýlom a pochutinami, ktoré sa k pivu zajedajú.

Ďalší mýtus, ktorého nabúranie zas až tak neteší, je spojený so ženami. Traduje sa, že pitie piva podporuje rast poprsia. Bohužiaľ, vedci už v niekoľkých inštitúciach potvrdili, že ide čisto o mýtus navyše samotné látky, ktoré pivo podporuje, takúto zázračnú moc nemajú. V skutočnosti pivo z tela tuk odbúrava a teda ak sa pije s rozumom a je spojené s aktívnym životným štýlom, určite po ňom nebude nič rásť, skôr naopak…

 

Spôsob dávkovania

Je všeobecne známe, že hocaký alkohol v malom množstve môže byť zdraviu prospešný. Rovnako to platí aj pre pivo. Lenže ako určiť to primerané množstvo? Väčšinou preto máme na mysli jeden, maximálne dva poháriky piva. Odborníci pre mužov odporúčajú vypiť denne maximálne dve veľké pivá (čo už môže byť aj dosť) a ženám maximálne dve malé. Viac piva sa už na zdraví môže odzrkadliť tým negatívnym spôsobom. Samozrejme záleží aj od množstva stupňov daného piva – čím silnejšie, tým je nižšia odporúčaná denná dávka.

Rovnako si treba dávať pozor na tmavé pivá, ktoré už môžu obsahovať aj karamel a tým pádom cukor. Po takýchto pivách preto naozaj môžeme priberať.

 

Snáď nie je lepšia správa pred prichádzajúcim letom ako tá, že si bez výčitiek svedomia môžeme denne dopriať pohárik osviežujúco vychladeného piva a vravieť si pri ňom, že tým robíme aj niečo pre svoje zdravie. Samozrejme, piť treba striedmo a s mierou, ale všetko v malom množstve je povolené.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net