Tajomný svet kabeliek

Please enter banners and links.

Prvé kabelky sa vraj nosili už v starom Egypte, ale možno vás prekvapí, že ich nositeľmi boli muži. V období stredoveku dávali ľudia na základe zdobenia „kabelky“ (mešcov a pod.) najavo svoje spoločenské postavenie, no odkedy mužom pribudli na nohaviciach vrecká, opäť sa objavovali najmä u žien. Od začiatku 20. storočia sa z výroby kabeliek stal biznis a my sa dnes môžeme tešiť z množstva rôznych typov kabeliek.

 

Kabelky pre ženy aj mužov

Samozrejme, že kabelky nie sú iba čisto ženskou záležitosťou, pretože na uliciach stretávame aj štýlových pánov s drobnými taštičkami s pútkom, taškami cez plece, kufríkmi alebo víkendovými taškami. Oveľa pestrejší je však svet dámskych kabeliek. Isto nejedného pána zaujíma, čo také dokážeme v kabelkách nosiť, najmä keď vidia ich veľké rozmery. Pravda je taká, že každá dáma si zaobstará taký typ kabelky, aký potrebuje. Mnohé cestujú do práce autobusom alebo vlakom a kabelka plní funkciu cestovnej tašky, v ktorej smú nosiť minerálku, tablet, knihu, skladací dáždnik alebo aj menšie kúsky odevov, keby sa náhle zmenilo počasie, avšak nie každá žena by vám obsah kabelky odhalila na požiadanie, možno i pre organizovaný chaos, ktorý v nej vládne. Napriek tomu sme takmer vždy schopné nájsť to, čo hľadáme – obľúbený rúž, parfum, kľúče i zvoniaci telefón. Svoj domov neopustíme bez štýlovej kabelky, ani keď si len odbehneme do obchodu. Pre rôzne príležitosti nás módni návrhári obdarili množstvom rôznych strihov a typov kabeliek, a tak máme doma vhodnú kabelku na svadobnú hostinu, do kina, do práce i prechádzky po meste. Medzi najobľúbenejšie druhy kabeliek patria tie kožené, pretože sa vyznačujú nadčasovým dizajnom a odolnosťou.

 

Pre aký typ kabelky sa rozhodnúť

Ak žena často cestuje, pravdepodobne si zvolí praktickú cestovnú kabelku (tzv. duffel) väčších rozmerov, ktorá sa dá nosiť aj na pleci, aj v ruke. Spoločenské a listové kabelky od seba veľa nedelí. V ich útrobách uskladňujeme len tie najnutnejšie veci, avšak s tým rozdielom, že niektoré listové kabelky sú vhodné aj na bežné nosenie. Tzv. clutch kabelky tvarom pripomínajú väčšiu peňaženku a nosia sa v ruke. Využijete ich na párty i v divadle. Veľmi podobné sú im kabelky wristlet, ktoré sa dajú zavesiť na zápästie. Crossbody kabelky často využívajú ženy, ktoré majú rady obe ruky voľné, či už po práci chodia s nákupom, alebo za ruku držia svoje deti či partnera. Praktické dámy ocenia ruksakový typ kabeliek, ktorý pristane každej žene bez ohľadu na vek. Veľkým hitom sú hobo kabelky. Charakterizuje ich robustnosť, polmesiacovitý tvar a to, že sa vďaka dlhšiemu uchu dajú zavesiť na rameno. Sú ideálne do práce i na nákupy. Študentky a ženy pracujúce v kanceláriách uvítajú aktovku do ruky, tzv. satchel. V nej možno nosiť dokumenty i notebook, ale zároveň všetko, čo dáma potrebuje mať vždy poruke.