Syndróm suchého oka môže byť aj váš problém: Ako zistíte, že ho máte?

Please enter banners and links.

Bez názvuZamýšľali ste sa niekedy nad dôležitosťou sĺz? Nielenže sa vďaka nim zabezpečuje plynulý pohyb oka, ale dodávajú mu tiež výživu v podobe kyslíka a ochranu pred vysychaním a pred mikróbmi. Ak slzy chýbajú, oko trpí – hovoríme tomu syndróm suchého oka.

 

Epidémia syndrómu suchého oka

Syndrómom suchého oka údajne trpí až 20 % populácie a dá sa ľahko zameniť za príznaky alergie. Počet ľudí, ktorí majú nedostatočnú produkciu sĺz alebo im v slznom filme chýba niektorá z dôležitých zložiek, neustále stúpa. Najviac trápi tých, ktorí pracujú za počítačom alebo trávia veľa času v klimatizovaných alebo prekúrených miestnostiach, či často nosia kontaktné šošovky.

 

Čo by mali obsahovať slzy?

Slzy majú niekoľko funkcií, ktoré zabezpečujú jednotlivé vrstvy slzného filmu. Vo vodnej vrstve sa rozpúšťajú zložky slzného filmu a jej hlavnou úlohou je čistenie oka. Mucínová (alebo hlienová) vrstva zabezpečuje stabilitu a roztierateľnosť sĺz, ak je jej nedostatok, na očiach vznikajú suché oblasti, ktoré sa neskôr môžu zmeniť na defekty. Mazová (lipidová) vrstva, ktorá sa tvorí v Meibomských žľazách, zas zabraňuje odparovaniu sĺz.

 

Práve nedostatok lipidovej vrsty najčastejšie spôsobuje syndróm suchého oka a často vzniká kvôli upchatiu Meibomských žliaz. Aj keď na trhu existujú rôzne kvapky na suché oči, lekári upozorňujú, aby ste sa pri problémoch so slzným filmom nechali najprv vyšetriť. Len oftalmológ dokáže posúdiť, ktorá konkrétna zložka sĺz je nedostatočne podukovaná. V niektorých prípadoch môže ísť aj o dôsledok nejakého iného ochorenia – hormonálneho či autoimunitného.

 

 Ako zistíte, že máte syndróm suchého oka?

Syndróm oka často postihuje nositeľov kontaktných šošoviek a ľudí, ktorí trávia veľa času v klimatizovaných priestoroch. Prechodne sa môže objaviť aj po absolvovaní laserovej operácie očí, no v takomto prípade po pár týždňoch problémy odznejú.

 

Medzi hlavné príznaky patrí pichanie a pálenie alebo tvorba hustého hlienu v očiach alebo ich okolí. Môže sa tiež objaviť zýšená únava očí, citlivosť na svetlo, začervenanie, rozmazané videnie alebo bolestivosť pri aplikácii kontaktných šošoviek.

 

Niekedy môžu byť tieto príznaky len dočasné, no ak pretrvávajú, návštevu lekára neodkladajte.

 

Aká je liečba syndrómu suchého oka?

Suché oči sa liečia pomocou očných kvapiek, ktoré sa tiež nazývajú aj umelé slzy. Podľa toho, ktorá vrstva slzného filmu je narušená, vám očný lekár odporučí kvapky buď na zvlhčovanie, alebo špeciálne kvapky pri zníženej tvorbe tukovej vrstvy. Pokiaľ je syndróm závažnejší, väčšinou sa používajú umelé slzy vo forme gélu.

 

V niektorých prípadoch sa nasadzujú aj antibiotiká na zmiernenie zápalu očného viečka, no liečba môže zahŕňať aj dočasné alebo úplné uzavretie odvodných kanálikov, aby sa zabránilo rýchlemu odtekaniu sĺz. Často je tiež nutné spriechodniť upchaté mazové žliazky.

Reklamný článok

Foto: Bigstock