Symboly na visačkách

Please enter banners and links.

Kúpili ste si nové šaty a nechcete aby stratili svoj tvar? Alebo idete prať svoj obľúbený pulóver so strachom aby sa náhodou nezničil? Visačky sú skvelé, ale treba im rozumieť. V tomto článku nájdete ich popis aby ste už žiadne oblečenie nemuseli ťahať z práčky spolu s plačom.

 

 

Materiál

Začnime skratkami používaných na materiáloch:

POP polypropylén
CV viskóza
PES polyester
PTFE teflón
PAM polyacryl
WO vlna
PAD polyamid
PP polypropylén
PU polyuretán
CO, BA bavlna

 

Symboly žehlenia

Jednoduchý symbol žehličky poukazuje na spôsob žehlenia, resp. na maximálnu prípustnú teplotu. Žehlička s troma bodkami dovoľuje žehliť do 200 °C. Dve bodky znamenajú, že daný kus oblečenia znesie teplotu do 150 °C, a jedna bodka je jemnejšie žehlenia maximálne do 110 °C.
Ak je symbol žehličky preškrtnutý odev nežehlite a ani nenaparujte.

 

Krúžok s písmenkom

Menej jasný je symbol krúžku v ktorom je napísané nejaké veľké tlačené písmenko. Ide o informácie týkajúce sa chemického čistenia a podľa písmena je jasné ktoré chemikálie odev ešte znesie. Ak je krúžok preškrtnutý chemické čistenie nie je dovolené akýmikoľvek prostriedkami.
A – na čistenie môžete použiť všetky obvykle dostupné rozpúšťadlá
P – povolené sú rozpúšťadlá obsahujúce aj perchlóretylén; P (písmeno P v podčiarknutom krúžku) – obmedzte pridávanie vody počas prania a nedávajte zbytočne vysokú teplotu
F – oblečenie môžete čistiť ťažkým benzínom v destilačnom rozmedzí od 150 do 200 °C s bodom vzplanutia pohybujúcom sa v rozpätí 38 až 60 °C; F (písmeno F v podčiarknutom krúžku) – pranie s obmedzeným pridaním vody a teploty

 

Vanička na pranie

Symbol vaničky je každej gazdinej jasný – pranie. Číslo napísané vo vnútri udáva povolenú teplotu vody pri ktorej sa daný kúsok oblečenia môže prať. Podčiarknutá vanička upozorňuje na šetrné pranie s miernym odstreďovaním. Ruka vo vaničke logicky vraví, že odev smiete prať jedine ručne pri teplote približne 40 °C, a nezabudnite na jemné žmýkanie. Preškrtnutá vanička umožňuje pranie, ale veľmi jemné, samozrejme v rukách a bez žmýkania (opatrné zaobchádzanie v mokrom stave).

 

Bubnová sušička

Štvorec s krúžkom informuje gazdinky o sušení oblečenia v bobnovej sušičke. Dve bodky v symbole – sušiť môžete pri bežnom programe, jedna bodka – je nutné teplotu znížiť. Preškrtnutý symbol azda ani netreba popisovať, sušenie je týmto spôsobom skrátka zakázané.

 

Na záver nám zostal trojuholník – ak je preškrtnutý nesmiete dané oblečenie bieliť prostriedkami s obsahom chlóru.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com