Svet štetcov

Please enter banners and links.

Vaše líčenie je často závislé od štetcov. Treba ich správne vybrať a čistiť – inak výsledok nesplní vaše očakávania. Viete, ako na to? Prečítajte si nasledujúce riadky aby ste sa zorientovali vo svete štetcov.

 

Rozoznanie kvality

         Kvalitný štetec je na dotyk príjemný a štetinky držia svoj tvar aj bezprostredne po líčení. To, ako sa ohýbajú, zistíte veľmi jednoducho: pri kúpe ním prejdite po ruke, a keď nejaká štetinka zostala krivšie odstávať alebo odpadla, neberte ho. Bude nekvalitný a zjavne nevydrží ani jednoduché pohyby čo znamená, že by ho líčenie rýchlo zničilo.

 

Správny typ

         Kratšie a plochejšie štetinky sú dobré na líčka. Očné tiene by sa mali nanášať plochým a menším štetčekom; vďaka nemu budú tiene dobre vytieňované a na viečku krajšie ukážu. Púder sa obvykle nanáša rýchlo takže budete potrebovať čo možno najväčší, guľatý štetec. Ak ste zvyknutá nanášať rúž štetčekom použite plochý a tenký. Očnú linku môžete krásne vytvarovať okolo oka plochým, šikmo skoseným štetčekom.

 

Prírodné alebo syntetické?

         Na výber máte len z dvoj možností – buď si vyberiete štetce syntetické alebo prírodné. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Prírodné sú vyrobené zo zvieracej srsti, najčastejšie sú to chvosty veveričiek alebo prasacie chĺpky. Prírodné štetce sa dokonale hodia na všetky suché líčidlá, napríklad púder alebo líčka. Syntetické sú z umelých materiálov a hodia sa na nanášanie mejkapu alebo rúžov pretože im nevadí mastné zloženie kozmetiky.

 

Čistenie a skladovanie

         Ako ste už iste začuli, štetce sa musia pravidelne čistiť nakoľko v nich zostávajú baktérie. Vhodné sú napríklad praktické spreje ktoré štetec vyčistia bez námahy a straty času. Vyprať ho ale môžete tiež šampónom približne raz za týždeň. Vždy platí, že ho musíte nechať poriadne vysušiť vo zvislej polohe.

Čo sa týka skladovania doma si ich ukladajte štetinkami nahor. Na cesty využívajte púzdra a pokiaľ svoj štetec musíte mať i v kabelke noste tzv. zasúvacie lebo sú krytom chránené pred nečistotami.

 

Ceny štetcov

         Kvalitný štetec vám pomôže naniesť mejkap presne tak, ako to potrebujete. Líčenie navyše vyzerá prirodzenejšie, takže sa investícia určite oplatí. Tie kvalitné sú síce drahšie, no pokiaľ sa o ne budete starať vydržia vám celé roky na rozdiel od lacnejších, ktoré sa zničia rýchlejšie.

 

Ešte niečo navyše:

– pokiaľ nanášate púder s pomocou štetca myslite na správne množstvo; keď na neho naberiete púder jemne fúknite aby ste predišli prebytku na tvári

– na štetiny nikdy nepúšťajte vodu zhora aby sa štetec nestrapatil

– nesušte svoje štetce pri radiátore alebo inom zdroji tepla (ale len voľne kdesi na poličke)

– štetce sa nikdy nepožičiavajú (tak ako väčšina kozmetiky!), inak riskujete vyrážky a alergie

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net