Superpotraviny

Please enter banners and links.

ID-10047407O hodnotných potravinách ste toho počuli a čítali už veľa. Nasledujúce suroviny sú charakterizované ako superpotraviny, ktoré okrem obsahu množstva úžasných látok ľahko kúpite. Navyše si vyžadujú žiadnu, alebo len extra rýchlu prípravu. Zamilujete si ich vy, vaše chuťové poháriky a aj vaše telo.

 

Kakaové bôby

Namiesto balíčka cukríkov majte na stole v práci, v kabelke alebo pri telke kakaové bôby – sú plné antioxidantov, horčíka a železa. Chrumkaním týchto nespracovaných bôbov zabijete nielen chuť na čosi dobré, ale zabijete aj rakovinu, infarkt a cukrovku. Kakaové bôby nájdete buď v bioobchodoch, alebo v potravinách medzi bioregálmi. Sú jednoducho skvelé, lebo ich môžete mať pri sebe vždy.

 

Kokos

Strúhaný kokos, kokosový olej, kokosová voda – to všetko si môžete dopriať pravidelne. Strúhaný kokos ozvláštni nejeden zákusok alebo ovocný šalát. Môžete ho smelo prisypať aj do zmrzliny. Kokosový plej je ideálny na starostlivosť o naše telo a vlasy, zároveň je super aj v kuchyni napríklad pri príprave palaciniek alebo zdravých múčnikov. Len pri kúpe čítajte, či ide o kokosový olej vhodný aj na vnútorné použitie, alebo sa hodí do kúpeľne pri starostlivosti o svoj zovňajšok. Kokosová voda čistí naše telo, preto ju môžete piť pravidelne každý deň.

 

Jačmenná tráva

Jačmenná tráva nazývaná aj ako mladý jačmeň, je superpotravinou pre jednu nenahraditeľnú vlastnosť – má výrazný alkalizujúci efekt. To je presne to, čo potrebujeme všetci, lebo vúčšina jedál nás zakysľuje. Mladý jačmeň sa stará o odkyslenie.

Ale aby toho nebolo málo, obsahuje sedemkrát viac vitamínu C ako pomaranče, jedenásťkrát viac vápnika ako kravské mlieko a päťkrát viac železa v porovnaní so špenátom.

 

Goji

ID-100167853

Ak ste ešte názov goji nikdy nepočuli, možno sa pamäť osvieži pri názve kustovnica čínska, lebo ide o jedno a to isté. Goji je ovocie plné aminokyselín, karotenoidov a vlákniny. U nás, tak ako vo väčšine krajín, zoženiete kustovnicu v sušenej forme, no aj tak konzumácia stojí za to. Možno nepotešíte svoje chuťové bunky tak ako keby ste jedli čerstvé goji, no na svoje si príde vaše telo.

 

Maca

Prášok maca sa vyrába z koreňa rastliny a pochádza z Peru. Zvyšuje vytrvalosť, podporuje energiu a postará sa o vašu plodnosť, teda aj o chuť na sex. Obnovuje celkovú rovnováhu v tele a spomaľuje starnutie. Mnohým ženám pomáha práve maca v boji proti bolestivej menštruácii alebo nepríjemnej menopauze.

 

Spirulína

Ešte ju nepoznáte? Je to zelená riasa plná proteínov s detoxikačnými a antioxidačnými vlastnosťami. Regeneruje tiež pečeň, obnovuje tkanivá a podporuje tvorbu krvi. Spirulínu ocenia i diabetici nakoľko kontroluje hladinu cukru v krvi. Túto superpotravinu nájdete vo forme výživového doplnku v každej dobrej lekárni.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net