Sú diéty zdravé?

Please enter banners and links.

Mnoho žien sa snaží dostať svoju postavu do leta do formy. Nápomocnými sú húfy diét, ktorými sa internet a kníhkupectvá len tak hemžia. Na výber je skutočne obrovské množstvo diét, z ktorých každá sľubuje rýchly účinok, stratu desiatok kíl a hlavne žiaden jojo efekt. Sú však diéty skutočne také zdravé?

 

Štíhlosť verzus rovnováha

K najväčším problémom, s ktorým sam noho žien pri držaní diét stretlo, je rapídny úbytok nie len hmotnosti (aj to len v lepšom prípade), ale hlavne vitamínov a minerálov. Miesto pár kíl dolu si od lekárov vypočuli o tom, ako musia vrátiť do jedálnička podľa diéty zakázané jedlá, inak ich telo skolabuje. Ak totižto organizmus nemá dostatok vitamínov, minerálov a sacharidov, nebude fungovať správne a aj keď pri diéte čo-to schudneme, jojo efekt nám stratené kilá opäť navráti. Nehovoriac o tom, že telo sa bude pre podobný prípad snažiť vybudovať si opäť väčšie zásoby energie, čo v konečnom dôsledku môže viesť k opätovnému pribratiu.

Väčšina diét je zameraná na elimináciu sacharidov a tukov z jedla, lenže ich výsledok môže byť aj trvalá únava, nedostatok minerálov a žiadna energia. V minulosti veľmi rozšírená a obľúbená Atkinsova diéta stroskotala práve na striktnom vyradení sacharidov z jedálnička, ktoré viedli v poklesu energii a navyše pre niektoré skupiny ľudí boli priam nevhodné. Rovnako, ako môže nadmerná obezita viesť k cukrovke, držanie diéty vynechávajúcej cukor spôsobuje opačné problémy – hypoglykémiu. Taktiež tzv. tukožrúcka diéta si vyberá svoju daň nie na kilách z úbytku tuku, ale na poklese svaloviny. Pri jej držaní vám síce ručička na váhe klesne výrazne už po týždni, vedzte však, že ste nespálili tuk, ale obrali svoje telo o dôležité svalstvo!

 

Hladovka nie je cesta

Iné typy diét, rovnako veľmi populárne, rozpočítavajú denný príjem kalórii z každého jedla. Na pohľad neškodná diéta, počas ktorej aspoň naoko môžete jesť, čo chcete, je spúšťačom mnohých porúch. Niektoré jedlá, bohatšie síce aj na kalórie, môžu obsahovať také množstvo vitamínov a bielkovín, ktoré pri rozpočte kalorických jednotiek nemáte šancu prijať z iného jedla. Na záver diéty ste tak nie len chudšie, ale aj malátne a chudokrvné. Nehovoriac o tom, že práve kalorická diéta je spúšťačom aj psychických problémov či dokonca mentálnej anorexie. Samozrejme, to sú už extrémne prípady, lenže aj toto sú nebezpečenstvá, ktoré pri diétach číhajú.

Preto aj ďalšie typy diét, ktoré veľmi výrazne redukujú množstvo prijatého jedla, nie sú tou najsprávnejšou cestou. Sú pomocné len ak si určíte, ako dlho ju budete držať a po tejto dobe sa ich vzdáte. Predídete tak závažnejším zdravotným problémom a zamedzíte tak silu spätného jojo efektu.

 

Zdravé diéty

Doteraz popísané katastrofické scenáre nemusia mať všetky diéty. Najúčinnejšie sú práve tie, ktoré vám nezakazujú jesť nič, len hovoria o primeraných množstvách. Upozorňujú na nesprávne stravovacie návyky a nabádajú k pravidelnosti v jedení. Dokonca je vedecky dokázané, že ak vaše porcie jedál nie sú neprimerane veľké a rozložíte si ich do piatich jedál denne rozdelených tri hodiny od seba, schudnete aj napriek tomu, že nebudete jesť menej, ako obvykle. Správna diéta má preto nabádať na pravidelnosť v jedení a zvýšené množstvo ovocia a zeleniny na úkor umelých cukrov zo sladkostí, ktoré však úplne tiež nemusíte vynechať. Medzi takto koncipované diét patria diéty energetické, ktoré vám rozpíšu jedálniček tak, že nie len, že postupom času schudnete, ale budete sa cítiť aj lepšie a plná energie. Navyše sa nemusíte báť hladu, pretože zistíte, že niektoré primerané porcie obľúbeného jedla môžu byť aj väčšie, ako bežne zjete. Tieto diéty sa pri tom neodporúčajú len pri chudnutí, ale aj pri opačnom probléme – ak chce niekto pribrať.

 

Základom k správnemu výberu diéty je, že nebudete od nej čakať okamžitý efekt za minimálny čas. Zdravé diéty a zdravé chudnutie je dlhodobejší boj ktorý si okrem správne načasovaného jedenia vyžaduje aj aktívny pohyb.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: luigi diamanti