Please enter banners and links.
Vianočná ruža alebo vianočná hviezda je najpopulárnejšia vianočná rastlina spolu s vianočným kaktusom, ktorý kvitne práve v zimnom období. Jej odborný názov znie prýštec najkrajší a zdobí naše príbytky už od začiatku prvých mrazov, kedy sú ním naše supermarkety úplne preplnené.
Ktorú si vybrať?
V obchodoch natrafíte na viacero druhov týchto okrasných izboviek. Výnimočné sú sfarbením listov, ktoré sú nádherne červené. Existujú však aj žlté alebo pásikavé odrody. V závislosti od veľkosti a druhu tak za pár eur môžete svoje príbytky okrášliť prirodzenou živou nádherou. Namiesto vyumelkovaných ozdôb plných gýčových trblietok vpustite do domova život a klasiku v podobe vianočnej ruže.
Pri nákupe si všímajte, či rastlina nie je vyschnutá, alebo naopak – príliš preliata. Rozhodne nekupujte tie, ktoré majú suché alebo skrútené listy. Pri preprave ochráňte ružu pred chladom a mrazom a okrem igelitky ju prekryte papierom.
Po príchode domov jej dožičte čas, aby sa aklimatizovala do nových podmienok. Ideálne, ak ju necháte prvé hodiny na chladnejšom mieste, aby neutrpela teplotný šok. Najviac sa jej darí pri izbovej teplote okolo tých dvadsiatich stupňov.
Vianočná ruža má rada slnečné stanovisko
Keď premýšľate, kam svoj nový prírastok do rodiny izbových kvetov umiestnite, najideálnejšie je slnečné miesto. Vianočná ruža má rada dostatok svetla a tiež vlahy. Počas kvitnutia ju počas týždňa prihnojujte a pravidelne zalievajte. Pozor však – používajte iba odstátu vodu a tú prebytočnú z kvetináča vylievajte.
Čo po odkvitnutí?
Po odkvitnutí sa odporúča rastlinu zalievať menej a zrezať ju. Doprajte jej kľud. S príchodom teplého počasia ju môžete presunúť na balkón alebo do záhrady a pri prvých mrazíkoch ju opäť prichýľte dnu. Na to, aby začala znova kvitnúť, je potrebné, aby mala vianočná ruža aspoň 14 hodín denne úplnú tmu. To viete docieliť napríklad aj tým, že ju prikryjete vedrom alebo umiestnite do krabice. Pri správnej starostlivosti vám vydrží aj niekoľko Vianoc.
FOTO: google.com