Starajte sa správne o vaše izbovky

Please enter banners and links.

Izbové rastliny vám vašu lásku rýchlo oplatia. Vycítia dobrú energiu v príbytku a budú vás tešiť svojím vzhľadom. Zároveň tvoria množstvo kyslíka a aspoň čiastočne sa snažia zachytávať nebezpečný elektrosmog sálajúci z našich spotrebičov.

 

Izbové rastliny dotvárajú útulný domov

Ich zelené a častokrát i pestrofarebné farby pôsobia veľmi upokojujúco a blahodárne na ľudský organizmus a vnemy. Spájajú nás s prírodou v tejto našej „betónovej džungli“, kde sme obklopení vecami úplne neprirodzenými pre našu skutočnú podstatu. Kde sú rastliny, tam je život, radosť i veselosť. Pokiaľ sú zdravé a plné života, tak vieme, že domácnosť funguje správne. Ak však začnú chradnúť, je čas s tým niečo urobiť.

 

Správna starostlivosť sa začína láskou

Tak ako aj ľudia vycítia náklonnosť iného, tak aj naše izbovky vedia, s kým prebývajú. Ľúbia nás a zdieľajú s nami všetky naše dni. Hovorí sa, že aj rastliny majú svoju dušu a taktiež city. Negatívne situácie sa odzrkadľujú na ich listoch a celkovej vitalite. Prejavte im svoju lásku tým, že si ich začnete viac všímať a venovať im svoju pozornosť. Odvďačia sa vám svojim vzhľadom a časom i veľkosťou.

 

Výmena substrátu, pravidelné hnojenie a zálievka

Raz za rok sa oplatí investovať svoj čas i peniaze do výmeny substrátu. Pre rastlinky to znamená veľké obohatenie, korene sa poriadne rozrastú, vyživia a kvety omladnú. Včas si tak všimnete, ktoré z rastlín už treba presadiť do väčšieho črepníka, ale zbadáte aj prípadných neželaných škodcov, ako napríklad mušky či plesne. Vhodný substrát je ten pre izbové rastliny, s pôdou zo záhrady to ani neskúšajte! Priniesli by ste si do obydlia kadejakú háveď.

Výborné sú rôzne hnojivá pre izbové rastliny, či už o forme tyčiniek alebo zálievky. Vaše kvety sa potešia, ak ich z času na čas poriadne osprchujete s vodou alebo vyložíte na dážď. Keďže dýchajú listami, prach treba pravidelne odstraňovať.

Nezabúdajte na pravidelnú zálievku – raz do týždňa úplne stačí. Pôdu príliš nepremočte, aby nezahnívali korene. Uvidíte, ako začnú vaše izbovky prosperovať a vy spolu s nimi.

FOTO: pexels.com